Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rama   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » umelé steny  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 20.06.2019   english version
 Lezecké centrum La Skala
30.12.2018 10:00 | 4383x | komentár: 0x
  

15. septembra 2018 sa v Žiline otvorilo nové na Slovensku výnimočné lezecké centrum LA SKALA. Jeho lezecká časť je jednou z najmodernejších a najväčších v Európe a vytvára komplexné podmienky na boulder, speed a lead pod jednou strechou. Pri tejto príležitosti sme oslovili jeho majiteľa Dalibora Joška, aby sme sa opýtali, prečo a ako projekt vznikol a čo zaujímavé na návštevníkov čaká.

Ahoj Dalibor. Tak pekne po poriadku. Kedy vznikol nápad postaviť lezeckú halu a prečo v Žiline?
V čase otvorenia bude mať myšlienka tri a pol roka. Vznikala postupne, všetko do seba zapadalo časom. Odmalička mám vzťah k športu, rád lyžujem, skialpujem, milujem pohyb v prírode a od vysokohorskej turistiky to bol len (vertikálny) krok k lezeniu, hoci len rekreačnému, pre radosť. Skoro 20 rokov som pracoval v Bratislave, firme sa darilo, no som exteriérový introvert, dozrel čas sa vrátiť. Zarobené som sa rozhodol investovať do projektu, ktorému od začiatku verím. Lezenie baví deti aj ľudí v zrelom veku, ženy aj silných mužov. Na Slovensku vyrastajú talenty patriace na olympiádu, no trénujú v zahraničí. A tak som sa rozhodol, že keď postaviť, tak niečo, čo bude slúžiť hobíkom aj profíkom.
A prečo Žilina? Som z Vrútok, hľadal som miesto „doma“. V čase, keď som našiel pozemok, neexistovala na severe žiadna komplexná lezecká hala.
Predstaviteľov mesta Žilina náš projekt zaujal natoľko, že nám boli ochotní poskytnúť pozemok za euro. My sme zároveň pristúpili na požiadavky mesta a zaviazali sa poskytnúť bezplatné vstupné do centra v rámci telesnej výchovy žiakom a študentom, ktorých školy sídlia v Žiline a zároveň vytvoriť zázemie pre bežcov, ktorí budú využívať susediacu bežeckú dráhu, pripravovaný skatepark a workout patriaci mestu. Umiestnenie a dostupnosť lezeckého centra na pomedzí najväčších mestských častí Solinky a Hliny prispeje ku kvalitnému športovému vyžitiu občanov a vďaka svojej unikátnosti a čoraz kvalitnejšiemu dopravnému spojeniu priláka aj ľudí z väčšej vzdialenosti, dokonca z prihraničných oblastí Poľska a Českej republiky.

 

Čo všetko v lezeckom centre nájdeme?
Halu tvoria dve časti – jedna, v ktorej sa nachádza recepcia, požičovňa lezeckého materiálu, predajňa Alphasport, reštaurácia SKALA, jogové štúdio YoGO, školiaca miestnosť, šatne, sociálne zariadenia a predovšetkým boulder na 530 m2 lezeckej plochy do výšky 4 - 4,5 m a druhá časť s lezeckou plochou 3000 m2, 130 líniami do výšky 17 metrov, 30 líniami do 12 metrov. Najväčší previs má 12 metrov a cesta v ňom cez 20 dĺžkových metrov. V lezeckom centre nájdete na Slovensku prvý certifikovaný speedwall, čo znamená, že rekordy na ňom vytvorené, budú uznané IFSC. Kto doteraz nevyskúšal Moonboard, v LA SKALE má tú možnosť. Cesty sú postavené viacerými staviteľmi z chytov od niekoľkých výrobcov (AIX, Makak, HRT, Cheeta, Flathold, Boulder special, Artline, Morpho,...). Samozrejmosťou sú samoisty, ktoré môžu používať aj deti od 16 kilogramov a samozrejme aj dospelí. Detský kútik je k dispozícii zdarma deťom všetkých lezúcich rodičov. V prípade záujmu máme v pláne v najvyťaženejších časoch zabezpečiť opatrovateľku, ktorá sa o deti postará.

Centrum je naozaj veľké, kto ti pomáhal?
Nakoľko som profesne pôsobil aj v stavebnej sfére, mám vybudované priateľské vzťahy, vedel som, na koho sa môžem obrátiť, spoľahnúť. Od začiatku projektu pri mne stála kolegyňa Zuzka, s ktorou sa poznáme dlhé roky. S ňou som vymýšľal a koncipoval celý projekt. Sme jeden druhému kritikom aj hnacím motorom. Už počas samotnej výstavby sa k nám začali pridávať ľudia, mám pocit, že LA SKALA si ich našla sama, a postupne sa sformovalo jadro tímu, ktoré dáva myšlienke život – Romča, Ičo, Dávid, Majo. Rovnako si vážim spoluprácu so Štefanom Kuchárom, ktorý na Slovensku zastupuje firmu Mammut, jeho Alpha Sport nám poskytol veľmi veľa materiálu, ktorý bude slúžiť všetkým návštevníkom lezeckého centra. Všetkým týmto ľuďom úprimne ďakujem, bez nich by to nešlo.

Komu má lezecké centrum prioritne slúžiť?
Asi 20 percent profilov a ciest je pripravených pre deti a úplných začiatočníkov, ďalších 55 percent pre tých lepších – povedzme do 7+, no a pre borcov je zvyšných 25 percent. Na olympiáde juniorov v Buenos Aires v roku 2018 bude mať zastúpenie aj Slovenská republika. V roku 2020 bude v Tokiu športové lezenie prvýkrát zaradené medzi olympijské športy a ani tu nebude chýbať reprezentantka zo Slovenska. Budeme šťastní, keď v našom lezeckom centre poskytneme takýmto ľuďom zázemie a dáme im možnosť trénovať v kvalitných podmienkach porovnateľných s tými, ktoré v zahraničí existujú už nejaký čas. A budeme hrdí, keď pod našou strechou vyrastú nové talenty, ktoré urobia vo svete lezenia dobré meno Slovensku. V lezeckom centre plánujeme aktívne pracovať s mládežou, budeme prevádzkovať lezecké krúžky a tréningy pre deti rôznych vekových kategórií, čím sa chceme aktívne snažiť prilákať mládež k lezeniu.

Máte ambíciu organizovať v LA SKALE aj nejaké súťaže?
Všetko má svoj čas. Parametre lezeckej haly umožňujú organizovať súťaže medzinárodného významu, ale  najprv sa budeme uchádzať o možnosť usporadúvať lezecké súťaže v rámci našej republiky. Čaká nás obdobie učenia sa, získavania skúseností, nechceme sa púšťať do veľkých vecí, kým sa nezdokonalíme na menších, čo neznamená, že im budeme prikladať menší význam. Práve naopak. Kvalita vo všetkých aspektoch je pre nás dôležitá.

Splnil si si sen. Je ešte niečo, čo si v živote želáš?
To je dobrá otázka. Prajem si, aby LA SKALA ľuďom robila radosť, aby v nej boli šťastní, plnili si sny, našli priateľov, lásku k pohybu. Ja sa budem na to všetko z obďaleč pozerať a budem si môcť povedať, že to funguje! Že keď človek niečo robí zo srdca a nechýba LÁSKA, je to odsúdené na úspech.

www.laskala.sk
info@laskala.sk 
www.facebook.com/LASKALA.ZILINA/ 
0907 709 007
Centrálna ulica, 010 07 Žilina

 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Lezecké centrum La Skala [ 6. 8. 2018 10:07:59] - reagovať
15. septembra 2018 sa v Žiline otvorilo nové na Slovensku výnimočné lezecké centrum LA SKALA. Jeho lezecká časť je jednou z najmodernejších a najväčších v Európe a vytvára komplexné podmienky na boulder, speed a lead pod jednou strechou. Pri tejto príležitosti sme oslovili jeho majiteľa Dalibora Joška, aby sme sa opýtali, prečo a ako projekt vznikol a čo zaujímavé na návštevníkov čaká.

Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  24011249