Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » sprievodca  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 29.09.2020   english version
 Skalkárčina v Tatrách
30.06.2014 16:00 | 14407x | komentár: 23x
  

Je to tak. Vo Veľkej Studenej doline sa dá kvalitne zaskalkárčiť na obrovskom šutri, ktorý sa nachádza v suťovisku po ľavej strane potoka cca 1 hod výšľapu od Hrebienka. Šuter “objavil” Kuko s partiou pri ich objaviteľských výletoch po možnostiach bouldrovania vo Vysokých Tatrách minulé leto. Na bouldrovanie toho našli dosť a popri tom aj jeden výnimočne veľký balvan. Po slovnom opise a následnom ukázaní mi 14 m vysokého šutra na fotke, som bol rozhodnutý, že sa tam čoskoro ukážeme aj s vŕtačkou.


Šuter El Diablo v suťovisku pod Slavkovskou vežičkou.

Po vyriešení problému so zháňaním nitov, sme tam vyrazili koncom minulého leta. Počas troch dní sme šuter očistili a ozdobili 50-timi nitmi a vzniklo na ňom 9 ciest. V máji tohto roku sme dorobili ešte 3 platňovité cesty a tak je výsledný počet ciest 12.

Lezenie je rôznorodé, od platňových technických ciest po previsnuté silové záležitosti. Cesty sú od 7 po 14 metrov vysoké, obtiažnosti od V+  po ... hm, zrejme to budú vysoké číselká, keďže štyri cesty sú ešte stále projektami.

Šuter je vo vnútri rozštiepený puklinou-špárou a dá sa cez neho prejsť (s čelovkou ) z jednej strany na druhú. Prechod začína na SZ strane balvanu a neodporúčam ho obéznejším jedincom, nakoľko sa tam môžu zaseknúť natrvalo. Pocity vo vnútri balvana sú miestami klaustrofobické a práve kvôli tejto špáre sme celý šuter nazvali španielsko-slovensky “El Diablo del Sparo“.  Treba skúsiť a nezaseknúť sa :-).

Prístup
Šuter El Diablo je vo výške cca 1500 m a nachádza sa vo veľkom suťovisku pod Slavkovskou vežičkou, po ľavej strane Studeného potoka cca 1 hodinu rýchlej chôdze z Hrebienka. Je viditeľný z chodníka a najlepšie sa je k nemu dostať odbočením z chodníka doľava v mieste, kde je na opačnej strane viditeľný bivak (cca 10 minút po prejdení chodníka cez most z ľavej na pravú stranu potoka). Ďalej okolo bivaku sprava a pomedzi kopec bouldrov ešte cca 10 minút pod samotný šuter.

Materiál
Na žulové skalkárenie v Tatrách potrebujete min. 30 metrové lano a min. 8 expresiek. Na konci cesty je oblý nit, alebo nit s majlonkou a teda sa z neho dá vždy spustiť dole. Všetky cesty sú skalkársky husto odistené.

sprievodca na stiahnutie 

  
Začiatok cesty Bienvenidos cez oblú hranu. / Váňa v záverečnom madle cesty Bienvenidos.

  
Zadná previsnutá stena s dvoma cestami. / Kuko rieši kroky v projekte na zadnej stene El Diabla.
  
Mates v ceste Kotol jump. / Palo v ceste Kotol jump.
 
Mates v projekte v 45-stupňov previsnutej čelnej stene. / Záver prechodu cez El Diabla.
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27573063