Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » najčítanejšie články  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 27.02.2020   english version
 Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu
09.07.2018 15:00 | 18117x | komentár: 7x
  

27-ročný Maroš Červienka, člen HK JAMES Levice, dlhoročný reprezentant a jeden z našich najlepších horolezcov v stredných horách, je od nedele večera 1. júla 2018 nezvestný na južnej strane Mont Blancu. Žiaľ šanca na prežitie je prakticky nulová a záchranné a pátracie akcie už boli ukončené.

 
  

Maroš mal v pláne sólový výstup Majorovou cestou v južnej stene Mont Blancu. V nedeľu 1. 7. 2018 sa spolu s horskými vodcami J. Kořínkom a R. Šrobom vyviezol z talianskej strany lanovkou na Helbronner, odkiaľ pokračoval do bivaku Fourche. Majorova cesta patrí ku klasickým veľkým výstupom na Mont Blanc, ale je objektívne nebezpečná pre pád lavín a serakov. Preto ju chcel M. Červienka vyliezť v noci z 1. na 2. 7. 2018 a zostúpiť do Chamonix. Do Chamonix však neprišiel a jeho telefón bol hluchý. Preto boli ďalší deň 3. 7. 2018 informované záchranné zložky a rozbehla sa pátracia akcia hlavne pomocou helikoptér. Do pátrania sa zapojili záchranári z Aosty, La guardia di finanza a PGHM Chamonix, napriek tomu, že to nie je priamo ich rajón. Žiaľ ani na prístupových cestách do bivaku Fourche, do Col Moore, v stene, sa nenašli žiadne stopy po Marošovi. Pod Majorovou cestou bolo spadnutých niekoľko lavín a serakov. Pátranie bolo prerušované nepriaznivým počasím, keď hlavne 4. 7. napadlo nad 3500 metrov 20 až 30 cm nového snehu. 4. 7. sa do bivaku Fourche dostali Ondro Húserka a Ivan Šabo, našli Červienkov zápis v knihe túr, ale pre krajne nebezpečné podmienky nemohli v pátraní ďalej smerom pod Majorovu cestu pokračovať. Pátranie pomocou helikoptér pokračovalo 5. 7. bez akýchkoľvek výsledkov.
Poďakovanie za veľkú snahu pomocť a urobiť maximum pre záchranu Marošovho života patrí záchranárom z Aosty a Chamonix, horským vodcom Jánovi Kořínkovi, Radkovi Lienerthovi, Rasťovi Šrobovi, vodcom z ENSA, Delfinovi Viglionemu z Professione soccorso alpino Courmayuer, Petrovi Závackému z HZS Vysoké Tatry a všetkým ďalším, ktorí pomáhali pri získavaní informacií a koordinácii pátrania.


Voie Bonatti 7a+ na Grand Capucin.
 
Chamomilla, Východný Železný štít. / Vrchol Aguja Saint-Exupery.

7a+ v ceste Pillar Rojo na Aguja Mermoz.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu [ 9. 7. 2018 15:18:55] - reagovať
27-ročný Maroš Červienka, člen HK JAMES Levice, dlhoročný reprezentant a jeden z našich najlepších horolezcov v stredných horách, je od nedele večera 1. júla 2018 nezvestný na južnej strane Mont Blancu. Žiaľ šanca na prežitie je prakticky nulová a záchranné a pátracie akcie už boli ukončené.
 • Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu [vilo 10. 7. 2018 15:59:45] - reagovať
  Maroš, prepáč, nemám slov...
  Vidíme sa!

 • Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu [Rado 10. 7. 2018 9:02:32] - reagovať
  Veľký smútok, bola radosť sledovať Marošove lezecké aktivity, čítať jeho články.

 • Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu [LK 9. 7. 2018 21:29:53] - reagovať
  Maroško R.I.P

 • Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu [Vargi 9. 7. 2018 20:43:02] - reagovať
  Nechápem to, asi ani nepochopím. Je to pre ma česť, že som s ním mohol liezť. Nepoznal som opatrnejšieho a predvídavejšieho alpinistu. Česť jeho pamiatke.

 • Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu [Michal 9. 7. 2018 18:22:11] - reagovať
  Cest jeho pamiatke, to co robil - solovanie Weberovky, Titanovej pasce a teraz toto, je obdivuhodne, ale kazdy kto ho sledoval musel tusit, ze sa to jedneho dna moze stat.Je to velka skoda. Rad som cital jeho clanky na strankach HK Iames Levice. Skoda ho.

  • Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu [Marián PO 9. 7. 2018 21:08:11] - reagovať
   No, niekedy proste nemáš parťáka , niekedy nemáš toho správneho, a niekedy tam chceš byt sám a ani rozum ti nerozkaze... a neodolaš.Chamonix má niečo čo horolezcovi srdcom učarí... a neodolaš... v každom prípade je to škoda... bodaj by ho našli ozrateho v talianskom bordely...

  • Maroš Červienka nezvestný na Mont Blancu [Anonym 9. 7. 2018 20:57:42] - reagovať
   Solo k lezeniu patri,Maros chcel liezt cestu ,kde Bonati chodil do roboty.Skoda zivot je taky cest jeho pamiatke.


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26046001