Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  novinky z IDC    výpožičný poriadok  
 index » infocentrum » novinky z IDC  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 10.12.2019   english version
 Sprievodca po Yosemitskom údolí - Free Climbs
20.01.2010 19:00 | 3720x | komentár: 0x
Novinky v IDC James  

Oblasť, ktorej sa týka tento sprievodca netreba predstavovať. Yosemitské údolie je snom snáď každého lezca, ktorý má rád veľké steny. Autori vybrali 230 obľúbených jednodĺžkových ako aj bigwallových ciest.

Sprievodca je menšieho formátu a na 204 strán autori zmestili prehľad o lezení v celom údolí. Myslelo sa aj na nováčikov v oblasti. Keďže tunajšie lezenie je veľmi špecifické a preverilo už nejedného borca, nepodceňujte prípravu. Predtým ako udriete do poriadneho "biwallu" preverte svoju techniku v kratších cestách aj s horným lanom. Cesty sú v prehľadnej tabuľke (str. 194) zoradené podľa obťažnosti (od 5.1 po 5.11d) a pri každej je aj popis aké lezenie v nej prebrúsite.

Hneď po všeobecných informáciách nájdete niečo o klasifikácii s prevodovou tabuľkou, ďalej vás autori oboznámia ako to chodí v "údolí" a ako sa treba správať aby ste prežili. Konkrétne o nebezpečných situáciách autori píšu na 10 stranách. Prečítať si ich nezaškodí.

Na ďalších stránkach je okrem vysvetliviek aj tabuľka s veľkosťami rôznych istiacich pomôcok, ktoré sú neskôr uvedené v podrobných popisoch ciest.

Na 34. strane je mapka celého Národného parku Yosemite.  Mapka s názvami, ktoré ste už tisíckrát počuli - Arch Rock, Cookie Cliff, Cathedral Rock, El Capitan, slávny Camp 4, Royal Arches, Half Dome, ... Popis jednotlivých oblastí nasleduje podľa tejto mapky z ľava do prava. Oblasť je najskôr popísaná všeobecne, aký je k nej prístup a aký je dlhý, ako sa zostupuje, ako je stena orientovaná a aká je vysoká, niečo z histórie od Steva Ropera a nasledujú konkrétne cesty. U tých kratších je samozrejme popis len krátky, ale nechýba jednoduchá schéma aj s popisom materiálu, ktorý v nej budete potrebovať. Je tam aj dátum a autor prvovýstupu. Pri každej ceste sú tiež okrem obťažnosti aj hviezdičky krásy (1- 5).

Pri dlhších cestách je samozrejme informácií podstatne viac. Keďže ide o výber tých naj... je zaujímavé si prečítať, za akých okolností cesta vznikla, rady ohľadom stratégie, prehľadná tabuľka s obťažnosťou jednotlivých dĺžok a schéma.

Na konci sprievodcu je prehľad, aké ťažké cesty sa nachádzajú v jednotlivých oblastiach a zoznam ciest podľa obťažnosti, podľa charakteru lezenia (stenové lezenie, špárové - ručné špáry, prstové, ...,) a aj podľa mena. Sprievodca je okorenený peknými fotkami, aj keď iba ČB.

Originálny názov: Yosemite Valley Free Climbs
Autori: Greg Barnes, Chris McNamara, Stever Roper, Todd Snyder
Jazyk: anglický

IDC James
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Sprievodca po Yosemitskom údolí - Free Climbs [ 20. 1. 2010 19:24:07] - reagovať
Oblasť, ktorej sa týka tento sprievodca netreba predstavovať. Yosemitské údolie je snom snáď každého lezca, ktorý má rád veľké steny. Autori vybrali 230 obľúbených jednodĺžkových ako aj bigwallových ciest.

Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25485345