Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  redakcia    archív    inzercia    pálivé chyty    predplatné    tréning    poviedky  
 index » horolezec » pálivé chyty  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 18.10.2019   english version
 Diretka voľne po tridsiatich rokoch
24.08.2011 08:45 | 8466x | komentár: 8x
  


Prvý pohľad na Malý Kežmarák  ... no krása. Krajšie počko na lezenie si ani nevieme predstaviť.

Pred tridsiatimi rokmi 29. 6. 1981 za zrodil prvý voľný prelez diretisimy Pavúkovej veže na Malý Kežmarský štít. Slávnej cesty z roku 1963, ktorou otvorili Pavúci zlatú éru extrémneho tatranského horolezectva.

Ako dvadsaťroční sopliaci sme sa rozhodli ich odkaz posunúť ďalej a odvážnu líniu pôvodne oklasifikovanú za V+ A3 vyliezť voľne, čo sa nám aj podarilo a prelez sme ohodnotili číslom VI+. V tých časoch, keď sa ešte len koketovali s otvorením uzavretej tatranskej klasifikácie, to bolo na jej hornom okraji obťažnosti. Boli sme plní elánu a túžby po dobrodružstve. Svet bol gombička a my sme sa cítili nesmrteľní. Dnes sa dá povedať, že to bol  v našom prípade jeden z krokov, ktorý odštartoval voľné preliezanie  tatranských áčkových extrémov. Diretka je napriek lepeným štandom stále tradičným alpinizmom s požiadavkou na dobrú psychiku a šiesty stupeň jej svedčí. Pre zberateľov historických rekvizít sa v nej nájdu pôvodné, takmer pätdesiatročné skoby a drevené kliny. Sme neskromní a radi by sme si ju užili v zdraví a kondícii aj o nasledujúcich desať rokov.

Rudo Hajdučík, Šano Buzinkay a hosťujúci za mladšiu generáciu Miro Černo.

 
Na poslednom slniečku pri nástupe.V čom je rozdiel oproti minulosti? Necítime žiadne svrbenie v žaludku, ani nervozitu z neznámeho a ťažkého. Napriek tomu je to fantastický pocit, byť tu po tom všetkom, čo sa v našich životoch za tri dekády odohralo. / Odlez od Bielej platničky. Prvé dlžky boli trošku vlhké a dlhé neodistené odlezy tu zostali ako kedysi.
 
Dĺžky nad Bielou platničkou. Napriek pokroku v materiáloch je to stále lezenie, ktoré si vyžaduje koncentráciu a pevné nervy.
  
Obávaný traverz, tentokrát s úsmevom. / Naklonením fotoaparátu sa dá urobiť aj z položenej veci previsnutá. Ale vzduchu bolo aj tak dosť. Oproti minulosti je tu ale jeden podstatný rozdiel. Vtedy sme mali „starú praktiku“, ktorú sme takmer nevytiahli z batohov. Teraz boli mikrofoťáky a mobily v permanencii. / Kľučová stienka.
Teraz chceme všetci liezť ako prví, vtedy sme sa ponúkali!!!
  
Expozícia. Bola to naša prvá vážna tatranská cesta. Dôležité to bolo skúsiť a ukázať našim učiteľom Ondrejovi  a Pavlovi  Pochylým, že s ich prístupom na to máme. / Pred traverzom „Ležmo“. Miro má tú česť dokončiť cestu a počkať nás na Nemeckom rebríku. / Posledná dĺžka. Radosť vrcholí na konci cesty. Vtedy sme pokračovali za štyri hodiny na vrchol. Tentoraz nám stačí Nemecký rebrík.
 
Vrcholové družstvo. / Odmena na zostupe. Posledné čo sme si chceli zopakovať bolo schladnie sa v plese. A ani tá voda nebola taká studená.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Diretka voľne po tridsiatich rokoch [ 24. 8. 2011 8:46:05] - reagovať
Pred tridsiatimi rokmi 29. 6. 1981 za zrodil prvý voľný prelez diretisimy Pavúkovej veže na Malý Kežmarský štít. Slávnej cesty z roku 1963, ktorou otvorili Pavúci zlatú éru extrémneho tatranského horolezectva.
 • Diretka voľne po tridsiatich rokoch [vilo 13. 9. 2011 16:54:41] - reagovať
  aj keď trochu oneskorene... Gratulujem k peknému výkonu aj nápadu!
  Tiež som sa tam v tom roku 1981 motal, ale volne pustila až o niečo neskôr :-)
  Paráda! Nech to tak lezie i naďalej!

 • Diretka voľne po tridsiatich rokoch [otto weisenpacher 8. 9. 2011 16:21:01] - reagovať
  no ,pani ja som ju liezol v 1992?neviem presne,asi na jesen,ale terazky asi uz nie.ste dobry.mam jednupamiatku,staru skobu,ktoru som vytiahol pri ruseni standu karabinou,pod traverzom lezmo.

 • Diretka voľne po tridsiatich rokoch [otto weisenpacher 8. 9. 2011 16:17:47] - reagovať
  no ,pani ja som ju liezol v 1992?neviem presne,asi na jesen,ale terazky asi uz nie.ste dobry.mam jednupamiatku,staru skobu,ktoru som vytiahol pri ruseni standu karabinou,pod traverzom lezmo.

 • Diretka voľne po tridsiatich rokoch [Dušo Buš 25. 8. 2011 6:46:38] - reagovať
  Super,veľmi pekné páni.

 • Diretka voľne po tridsiatich rokoch [Fredy Mišo Brun 24. 8. 2011 15:41:11] - reagovať
  Parádička !!!

 • Diretka voľne po tridsiatich rokoch [Igor 24. 8. 2011 11:14:57] - reagovať
  No parada chalani! Vsak sme cosi odtrenovali vo Vertigu, ze. Tak sa tesim na tie Vase ksichty o desat rokov. No a Cassin dal svoju cestu na Badile po patdesiatich..., tak mame co dohanat.

 • Diretka voľne po tridsiatich rokoch [Zmetok 24. 8. 2011 9:44:42] - reagovať
  Mam rad tychto starych panov (predsa len ste o nejaky ten tyzden starsi ako my a Miro) ako sa vedia zabavit :)
  Pekne, pekne chlapi...
  Radost sledovat vase uspechy...

 • Diretka voľne po tridsiatich rokoch [klingáč 24. 8. 2011 9:35:42] - reagovať
  Tak to je krása, páni.


Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25078012