Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 06.07.2020   english version
 Sústredenie slovenskej reprezentácie v športovom lezení
17.06.2020 06:00 | 770x | komentár: 2x
13. - 14. 6. 2020  

Počas víkendu 13. - 14. 6. 2020 sa konalo sústredenie slovenskej reprezentácie v športovom lezení v žilinskom lezeckom centre LA SKALA. Na sústredení sa zúčastnilo 22 reprezentantov všetkých vekových kategórií. Na akcii sa podielali vyškolení stavitelia ciest: Dávid Závacký a Jakub Švub. Pomáhal im a zároveň získaval skúsenosti Daniel Šak. Trénerske zázemie poskytovali tréneri: Miloš Němý, Andrea Čepcová a Kika Urdová. Akciu pripravoval a viedol reprezentačný tréner SHS JAMES Igor Kollár.

Sústredenie bolo rozdelené na dva dni a päť tréningových blokov. Tri tréningové bloky absolvovali športovci v sobotu a dva bloky v nedeľu. Reprezentanti boli rozdelení do troch skupín: podľa veku, výkonnosti a pohlavia. Prvý deň pozostával zo spoločnej rozcvičky a následnom boulderingu. Každá z troch skupín mala pripravených a postavených 8 samostatných bouldrov, kde si nacvičovala prelezy a jednotlivé pohybové sekvencie. Po obedňajšej prestávke sa venovali športovci jóge. V prvej časti sa počas jeden a pol hodiny venovali relaxácii a sústreďovali sa na správne dýchanie. Druhá časť jógy sa venovala aktivácii a zároveň príprave na nasledujúci blok boulderingu. Zatiaľ čo sa reprezentanti venovali jóge,  stavitelia prestavali bouldre a pripravili pre pretekárov poslednú sobotňajšiu fázu. Pretekári si mali tak možnosť vyskúšať nové pohyby a kroky. Pre všetkých zúčastnených bolo zabezpečené spanie priamo v lezeckej hale v samostatnej miestnosti.

  
V nedeľu, druhý deň sústredenia, sa športovci po rozcvičke venovali modelovému tréningu silovej vytrvalosti na stene s lanom. Pre všetkých bolo pripravených 12 ciest, každý lezec liezol 4 cesty po štyri nálezy s minútovým oddychom. Po obedňajšej prestávke prebehol ďalší blok stabilizačných a balančných cvičení, kde si športovci pod dohľadom trénerov kontrolovali správne polohy tela pri cvičeniach, ako aj balančné cvičenia na fit loptách. V závere všetci vyplnili dotazník na postrehy zo sústredenia, ktoré si nakoniec tréneri podrobne rozobrali a vyhodnotili. Každému športovcovi bude zaslaná správa e-mailom, ako spätná väzba zo sústredenia. Video zo sústredenia bude zverejnené v najbližších dňoch.
V závere sa chcem poďakovať za nasadenie všetkých zúčastnených. V prvom rade všetkým reprezentantom, ako aj staviteľom a trénerom. Tiež Tomášovi Plevkovi, ktorý postavil na stene s lanom cesty pre najsilnejšiu skupinu a lezeckému centru LA SKALA  za možnosť usporiadať sústredenie.

Foto: Dávid Zavacký, Miloš Němý, Róbert Hromada
Text: Igor Kollár

  
  
 
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26975775