Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 14.07.2020   english version
 Filmový festival Hory a mesto v Bratislave sa v plánovanom termíne neuskutoční
09.03.2020 20:00 | 808x | komentár: 0x
25. – 29. 3. 2020  

21. ročník festivalu Hory a mesto sa v termíne 25.  - 29. marca 2020 neuskutoční. Organizátori rešpektujú nariadenia a všeobecné odporúčania kompetentných orgánov v súvislosti so šírením vírusu COVID-19, aby sa ľudia vyhýbali verejným zhromaždeniam.

,,Je nám nesmierne ľúto, že musíme pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku. Cítime však zodpovednosť za našich hostí aj divákov a v tejto situácii musíme všetci zodpovedným prístupom prispieť k zamedzeniu šírenia koronavírusu. V práci však pokračujeme a veríme, že sa nám podarí zorganizovať podujatie v Bratislave v rámci celoslovenského jesenného turné Hory a mesto 2020,“ uviedol riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Všetky aktuálne informácie nájdete na internetových stránkach festivalu. Návštevníci, ktorí si zakúpili vstupenky a cinepassy online, budú informovaní o vrátení vstupného.


Silnú envirosekciu a tematiku vysokohorskej kultúry prinesie tohtoročný festival Hory a mesto

Ochrana životného prostredia, šetrný prístup k prírode a zachovanie jej prirodzenosti budú silnými témami 21. ročníka festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutoční 25. – 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave. Envirosekcia je už dlhodobo súčasťou programu festivalu a stala sa z nej prierezová téma, ktorá prepája všetky sekcie festivalu Hory a mesto.

„Tohtoročný festival začíname horskou kultúrou - Tradície, ľudia a hory v stredu, 25. marca 2020 o 18:30. Prezentácia Pod Roháčom žijem nás zavedie do Zuberca, kde nás folklorista Richard Janoštín a horský vodca Rudo Žuffa zoznámia s kultúrnym životom a prácou horskej služby. Tradície v ich prostredí nie sú len súčasťou folklórneho festivalu, ale ich každodenného života. Dozvieme sa  aj to, čo pre Richarda znamenalo osobné stretnutie so skladateľom Svetozárom Stračinom, o ktorom natočil portrétový film Paľo Barabáš a premietneme ho v tomto bloku,“ uvádza zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.
 
Počasie, ktoré je tohtoročnou tematickou novinkou festivalu, je dramaticky ovplyvnené ľudskou činnosťou. Jeho prudké zmeny sú dôsledkom klimatickej krízy a zásadne ovplyvňuje náš pobyt vo vysokohorskom prostredí. O počasí v horách budú prednášky meteorológov Miriam Jarošovej a Mira Žiaka vo štvrtok 26. marca 2020 o 18:00.  "Divákovi pomôžu presnejšie porozumieť a vyhodnotiť počasie, a tak sa vyhnúť možným problémom, ktoré nás môžu stáť aj život, “ dopĺňa Soňa Oravcová.

 
Miro Žiak. / Rudo Žuffa.

O záchrane divočiny bude v piatok 27. marca 2020 o 18:00 hovoriť dlhoročný ochranár a náčelník lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč v jeho prednáške Všetko je inak. Po Jurajovi Lukáčovi porozprávajú o svojej činnosti v záchrannej stanici zvierat v Zázrivej ochranár Meďo Macek a režisérka  Katarína Tekeľová. Zároveň uvedú film Šanca prežiť, ktorý ich zachytáva ako oduševnených záchranárov voľne žijúcich zranených zvierat a opustených mláďat. Stanica funguje v Zázrivej od roku 2001 a má bohaté skúsenosti s rehabilitáciami rôznych druhov: za dvadsať rokov svojej činnosti prijali do stanice vyše 4000 živočíchov najrozmanitejších druhov, pričom sa im darí vrátiť do prírody viac ako dve tretiny z nich. „Tento blok ponúka rôzne pohľady a cesty ako zachrániť divočinu a  porozumieť, o čom
sú ekomýty a ekorituály,“ približuje Soňa Oravcová.

V sekcii o horských chatách sa predstavia v sobotu 28. marca 2020 o 18:00 chatári Marek Šurina a Tomáš Petrík, ako aj zástupcovia iniciatívy Upracme Slovensko. Marek Šurina porozpráva o tom, ako sa z vysokohorského nosiča stal chatárom a správcom rozpadnutej dreveničky, útulne Andrejcová a domčeka Horskej služby Čertovica. "Horské spoločenstvo, ktoré Marek založil, pritiahlo množstvo mladých ľudí  a spoločne zmenili tieto rozpadávajúce sa ubytovne na príjemné miesta, ktoré slúžia všetkým ľuďom prichádzajúcim do Nízkych Tatier,“ dodáva Soňa Oravcová. Chatár a horský vodca Tomáš Petrík v prednáške Hory na full time priblíži, ako sa udržiava legendárna chata “Brnčalka” pri Zelenom plese v Tatrách, čo to znamená byť dobrým chatárom, horským vodcom a horolezcom. Zástupcovia iniciatívy Upracme Slovensko budú hovoriť o svojich dobrovoľníckych aktivitách pri mapovaní nelegálnych skládok a upratovaní okolia udržateľným spôsobom, ale aj o tom, ako od roku 2018 zapojili do upratovania 9000 dobrovoľníkov a vyzbierali
vyše 145 ton odpadu a aké sú ich ciele v horách v roku 2020.

V nedeľu 29. marca 2020 o 18:30 cestovateľ Martin Navrátil, ktorý navštívil viac ako 175 krajín, zavedie divákov na najchladnejšie obývané miesto na svete Ojmiakon, ale aj na Čukotku, či na polárne stanice v Antarktíde. „Dobrodružné cestovanie je už neoddeliteľnou súčasťou festivalu. Divákom chceme sprostredkovať autentické príbehy miestnych ľudí z odľahlých kútov sveta, kde je aj -60 stupňov Celzia, spoznáme ich životné skúsenosti a vypočujeme si ich odkazy pre nás,” uzatvára Soňa Oravcová.

Aj tento rok je súčasťou festivalu filmová súťaž, výstava fotografií, lezecké preteky a samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých. Do fotografickej súťaže sa môžu záujemcovia prihlasovať do soboty 8. marca 2020 na webovej stránke www.horyamesto.sk.


Hostkami 21. ročníka festivalu Hory a mesto budú bežkyňa Mira Rai a horolezkyňa Gerlinde Kaltenbrunner.


Po americkom horolezcovi Cedarovi Wrightovi predstavujeme ďalších hlavných hostí 21. ročníka festivalu Hory a mesto.  Sú nimi ženy, ktoré sa stali ikonami v horolezectve a  trailovom behu. Každá má za sebou neobyčajnú a náročnú cestu k vrcholovému športu a obe prinášajú svedectvo o tom, že na zdolanie extrémne náročných podmienok sú predpokladom jedine vytrvalosť, húževnatosť a cieľavedomosť. O svoje životné príbehy sa podelia aj s návštevníkmi tohtoročného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa uskutoční 25. – 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.


 

Festival otvorí rakúska alpinistka Gerlinde Kaltenbrunner. Ako prvá žena vyliezla na všetkých štrnásť osemtisícoviek bez kyslíkovej fľaše a podpory vysokohorských nosičov. Za dvadsať rokov zažila množstvo neuveriteľných zážitkov v najvyššie položených oblastiach  Zeme. O tom, čo pri svojich expedíciách prežívala, bude hovoriť v stredu 25. marca 2020 o 19:00 v prednáške Passion 8000 – celoživotný sen. Divákom povie nielen o svojich cestách po svete, ale priblíži im aj svoje najhlbšie pocity pri zdolávaní nedostupných vrcholov hôr. Opíše nekonečnú radosť aj útrapy, ktorými si musela prejsť na ceste za svojím celoživotným snom, a odhalí, ako sa zážitky v horách odrazili na jej hodnotovom rebríčku aj osobnosti. 

 

Druhá mimoriadna žena, nepálska trailová bežkyňa Mira Rai, uzavrie 21. ročník festivalu Hory a mesto. Svoj životný príbeh rozpovie počas záverečného dňa festivalu, v nedeľu 29. marca 2020 o 19:30. Ako sa obyčajné nepálske dievča vypracuje na špičkovú  trailovú bežkyňu, ktorá vyhráva svetové podujatia? Mira začala behať náhodou a na svoje prvé preteky, ktoré mali 50 kilometrov, prišla tiež náhodou. Bez prípravy, vhodného výstroja, jedla a vody ich však vyhrala. Strhla na seba pozornosť a stala sa symbolom odhodlania a vytrvalosti na ceste za svojím snom.  Keď ako 12-ročná odišla zo školy a vo veku  14 rokov sa za dramatických okolností zapojila do maoistického povstania, ešte nič nenasvedčovalo tomu, že sa raz z Miry stane inšpirácia pre nepálske ženy. Dnes je víťazkou mnohých medzinárodných súťaží, National Geographic ju ocenil titulom Dobrodruh roka 2017 a sama organizuje súťaže s cieľom povzbudiť ženy, aby bojovali proti zaužívaným stereotypom patriarchálnej spoločnosti a išli si za svojím cieľom.
Aktuálny ročník festivalu vďaka hlavným hostkám prináša tematiku extrémnych športov v horách zo ženského pohľadu a búra stereotyp že ,,to” nie je pre ženy.  Pripravovaný ročník prinesie aj nové témy ako počasie, ktoré je jedným zo základných predpokladov bezpečnosti v horách. „Zároveň cítime, že environmentálny aspekt sa stáva oprávnene najdôležitejšou témou všetkých ľudských činností. Preto sa aj festival v nasledujúcom ročníku bude zaoberať ekologickými vplyvmi ľudskej činnosti na prírodu,“ povedala Soňa Oravcová, zostavovateľka sekcií Enviro a Horská kultúra.
Chýbať nebude ani filmová súťaž, výstava fotografií, lezecké preteky a samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých. Fotografickú súťaž sme už spustili 3. 2., svoje fotografie môžu záujemcovia prihlasovať do 8. 3. 2020 na webovej stránke www.horyamesto.sk.
 
fb: https://www.facebook.com/festivalhoryamesto
Jedným z hlavných hostí festivalu Hory a mesto 2020 je horolezec Cedar Wright.


Prvým potvrdeným hlavným hosťom 21. ročníka festivalu Hory a mesto je americký horolezec a dobrodruh Cedar Wright. Na festivale vystúpi v sobotu 28. marca 2020 o 20:00 v kinosále CINEMAX Bory nákupného centra Bory Mall v Bratislave. S divákmi sa podelí o svoje bláznivé a niekedy aj poriadne strašidelné zážitky z prvovýstupov na veľké steny na siedmich kontinentoch.


Pravidelní návštevníci festivalu už tohto nadšenca adrenalínových športov vo vysokohorskom prostredí dobre poznajú. Každoročne na festivale premietame jeho filmy, v ktorých sa snaží nahovoriť svojich spolupútnikov na poriadne hlúposti. Spomeňme si napríklad na sériu Sufferfest – Oslava utrpenia, v ktorej sa spolu s Alexom Honnoldom vydali na bicykloch zdolať
všetky kalifornské štyritisícovky a o rok nato aj šotolinové púštne veže na americkom juhozápade.


Okrem toho, že rád stojí pred kamerou, ako režisér má na konte niekoľko trhákov. Pred dvoma rokmi nakrútil v rámci Reel Rock 12 krátke filmy Bezpečnosť na poslednom mieste (Safety Third) s dnes už nebohým Bradom Gobrightom a Môj kamarát kýpeť (Stumped) s Maureen Bock. Minulý rok sme sa s ním pozreli do ďalekej Antarktídy, kde si vyhliadol štíty, v ktorých sa
roztriasli kolená aj Honnoldovi. A keď už nevedel, čo bláznivé by ešte mohol vyskúšať, rozhodol sa, že sa naučí lietať. Svoje začiatky zdokumentoval vo filme Vtáčence (The Fledglings). Podľa fotiek na Instagrame to vyzerá, že ho nová vášeň úplne pohltila – až natoľko, že ju predstavil aj svojim dvom psíkom.


Na  Cedara sa diváci môžu určite tešiť, lebo je to svojrázny človek a jeho šou bude určite stáť za to. Pripravovaný ročník prinesie aj nové témy ako počasie, ktoré je jedným zo základných predpokladov bezpečnosti v horách. „Zároveň cítime, že environmentálny aspekt sa stáva oprávnene najdôležitejšou témou všetkých ľudských činností. Preto sa aj festival v nasledujúcom ročníku bude zaoberať ekologickými vplyvmi ľudskej činnosti na prírodu,“ povedala Soňa Oravcová, zostavovateľka sekcií Enviro a Horská kultúra.
 
 
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27028541