Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 06.08.2020   english version
 Anatomic Boulder Star
09.10.2019 10:00 | 2655x | komentár: 9x
5. 10. 2019  

Prvý ročník outdoorových pretekov Anatomic Boulder Star je úspešne za nami, skúsime rýchle zhrnutie. Risk s obmedzením štartu pre 10 papierovo najlepších v kombinácii s OS štýlom sa oplatil. Skoro  presne splnil to, čo sme chceli – pohodové preteky pre lezcov bez vrcholových ambícií, ale s pretekovou atmosférou. Hlavným problémom bolo počasie – trafiť deň s nepretržitým dažďom je dosť umenie, ale nám sa to podarilo. Menila sa len intenzita dažďa od malej k väčšej.

  

Trochu sme tŕpli, či nezatečie strecha a doskočisko, medziizolačka ku koncu dostávala hodne blatistý charakter, ale nakoniec finalisti vládali prechody pod stenu s takmer suchými lezečkami. A aj diváci si našli menej zalievané miesta pod krajom strechy...

Kvalifikácia prebehla hladko, baby postúpili všetky, nikto z favorizovaných chalanov nezaváhal. Ženské finále bolo postavené málinko ťažšie než malo byť (ospravedlňujem sa, poučím sa). Prvé miesto získala Marína Masláková s jedným vylezeným bouldrom. Smolu si vybrala pekne lezúca Kika Urdová, keď tesne neudržala dva rôzne topy a skončila so štyrmi zónami druhá. Tretia bola s dvomi zónami moraváčka Kateřina Šimeková. 

Mužské finále naopak prebehlo ako z čítanky – bojovalo sa do posledného bouldra, každému vyšlo niečo iné.  Najlepšie z toho vyšiel Vlado Nagy, ktorý vyliezol všetko a  porazil aj silákov Vila Ferčáka (tri topy) a domáceho Juraja Gondžúra (dva topy). Za nás teda super preteky, organizačne napriek dažďu bez zásadných  problémov, stena aj celé zázemie je na bouldrové preteky perfektná. Večerné, farebne osvetlené finále má vždy nejakú svoju atmosféru a  aj táto upršaná mala nakoniec niečo do seba. Odskúšali sme si aj lowcost verziu prenosu naživo,  bolo to pozerateľné a  budúci rok ju skúsime v profi verzii. OS štýl bola určite dobrá voľba a pekne zamiešal poradím. Skúsenosti sa prejavili a fotríci, ktorý v izolačke stíhali miesto oddychovania strážiť svoje vlastné deti, preliezli o číslo silnejších mlaďasov.

Poďakovanie patrí celému tímu K2, rozhodcom, stavačom, Anatomicu za chyty, Ďurkovi za výsledky, Tomasovi za moderovanie a Fredymu za foto.

 

Ešte zopár postrehov od pretekárov

Vlado Nagy: Absolútne som nečakal, že by som mohol vyhrať. Bouldre boli pestré a akoby presne ušité na mňa – kozy, päty, špičky, kolená... Myslím, že toto sa mi tak skoro nepodarí zopakovať. Chcel by som poďakovať stavačom za pekné bouldre a organizátorom za parádne preteky a aj za to, čo dlhodobo robia pre lezenie v Žiline.

Kika Urdová: Na pretekoch sa mi veľmi páčilo, aj keď nás tam veľa žien nebolo, čo bolo škoda, pretože na Slovesku nie je časté, aby ženy mali svoje bouldre. A tie naše sa mi v kvalifikácii páčili a aj keď to bol sveťákový formát, tak som si zaliezla. Finálové bouldre mi prišli trošku dlhšie ako bežne, na 4 minúty to bolo tak na dva dobré pokusy. Určite sa budem tešiť aj na ďalšie preteky.

Gogo: Preteky som si užíval. Bouldre neboli fyzicky náročné, skôr išlo o vymyslenie „softwaru“ v nich. Mne osobne vyhovuje OS systém viac ako flash. Ďakujem za možnosť si po x rokoch znova zapretekať v takomto formáte.

Marína Maslaková: Počasie nám síce nevyšlo, ale preteky sme si aj tak všetci užili. Bolo pekné, že aj amatérski lezci si mohli vyskúšať systém lezenia svetových pohárov. Bouldre boli rôznorodé a preverili všetky naše schopnosti. Zaujímavé bolo aj mužské finále. Ukázalo sa, že aj muži, ktorí nie sú top 10 sú talentovaní a vedia zabojovať o víťazstvo.

video z pretekov na FB
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27190748