Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Sobota 07.12.2019   english version
 AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 16000 ľudí) + návrh NP od TANAPu
16.03.2019 18:00 | 5702x | komentár: 13x
  

Slovenský horolezecký spolok JAMES, Klub slovenských turistov (KST), Slovenský Vysokohorský Turistický Spolok (SVTS) a Slovenská skialpinistická asociácia (SSA), ktoré združujú horolezcov, športových lezcov, vysokohorských turistov, turistov, súťažných i nesúťažných skialpinistov, odmietajú návrh Návštevného poriadku TANAP-u, ktorý predložila Správa TANAPu na OÚ v Prešove dňa 25.1.2019 a ktorý bol prezentovaný Správou TANAPu na verejných prerokovaniach dňa 6. 2. 2019 v Liptovskom Mikuláši a 7. 2. 2019 v Starom Smokovci.

Za týmto účelom hore vymenované organizácie pripravili tzv. Hromadnú pripomienku cez iniciatívu AJ MY SME TATRY!, ktorá odmieta nový návrh Návštevného poriadku TANAPu ako celok, vysvetľuje dôvody tohto odmietnutia a tiež navrhuje spôsoby riešenia.

Iniciátori hromadnej pripomienky
Igor Koller – predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES
Peter Dragúň – predseda Klubu slovenských turistov
Michal Káčerík – prezident Slovenského Vysokohorského Turistického Spolku
Igor Žiak, predseda Slovenskej skialpinistickej asociácie

Signatári hromadnej pripomienky
Zoltán Demján – horolezec
Peter Hámor – horolezec
Róbert Gálfy – horolezec
Jaroslav Švorc – Tatranská horská služba - dobrovoľný zbor
Ján Šimon – Horská služba Veľká Fatra
Rasťo Hatiar – horolezec a filmár
Svetozár Krno – vysokoškolský profesor, expedičný turista a spisovateľ
Viktor Beránek – chatár, Chata pod Rysmi
Dominika Dejczoová – chatárka, Zbojnícka chata
Jana Kalinčíková – chatárka, Zamkovského chata
Peter Michalka – chatár, Téryho chata
Tomáš Petrík – chatár, Chata pri Zelenom plese
Marcel Forgáč – rozhlasový a televízny moderátor a horolezec
Juraj Šoko Tabaček – herec, moderátor a lezec

Ak súhlasíš so znením textu výzvy AJ MY SME TATRY!, pripoj sa k jej podpore aj ty. Týka sa to nás všetkých a preto podpor túto našu iniciatívu.

 návrh NP TANAP
 prílohy NP
KOMENTÁR K ČLÁNKU

AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 16000 ľudí) + návrh NP od TANAPu [ 19. 2. 2019 18:36:45] - reagovať
Slovenský horolezecký spolok JAMES, Klub slovenských turistov (KST), Slovenský Vysokohorský Turistický Spolok (SVTS) a Slovenská skialpinistická asociácia (SSA), ktoré združujú horolezcov, športových lezcov, vysokohorských turistov, turistov, súťažných i nesúťažných skialpinistov, odmietajú návrh Návštevného poriadku TANAP-u, ktorý predložila Správa TANAPu na OÚ v Prešove dňa 25. 1. 2019 a ktorý bol prezentovaný Správou TANAPu na verejných prerokovaniach dňa 6. 2. 2019 v Liptovskom Mikuláši a 7.2.2019 v Starom Smokovci.
 • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 16000 ľudí) + návrh NP od TANAPu [Vyjednávač Taktik 24. 3. 2019 0:22:51] - reagovať
  Milí športoví priatelia,

  keďže rokovania zlyhali resp. nie sme schopní touto cestou nič dosiahnuť, vyhlasujeme výberové konanie na dodávku 2000 ks sád makiet sekier a makiet motorových píl.

  Logika je nasledovná: metodistická komisia vydáva dôverné odporúčanie pre členov, aby pod steny nastupovali v prestrojení za drevodrubačov - tí vrchnosti v Tatrách nijako nevadia. Napríklad v chate na Popradskom sa ubytujete tváriac sa ako partia čo tam ide niečo v okolí vyčistiť od flóry. V bare sa bavte na témy v tomto zmysle, ráno vyjdite pred chatu s maketami píl a sekier na ruksakoch, aby to pôsobilo nejak dôveryhodne. Pod stenami ich niekam odložte, zalezte si ako treba a po zostupe sa po toto vybavenie vráťte. Takto v ilegalite myslím že budeme môcť zopár rokov uspokojivo fungovať kým to tu fakt budeme musieť rozpustiť.

  Len čo dostaneme dodávky makiet budeme ich distribuovať ďalej klubom. Dovtedy môžte samozrejme nosiť aj vlastné naozajstné píly a sekery.

  Kamufláži zdar - nazdar.
  Koniec hlásenia.

 • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [Lukas Gubani 20. 2. 2019 21:27:34] - reagovať
  Co je pravdy na tom ze TANAP komunikoval minuly rok s niektorymi sportovymi organizaciami ohladne navstevneho poriadku? https://domov.sme.sk/c/22058009/vyjadrenia-iniciativy-povazuje-sprava-tanap-u-za-natlakove.html

  • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [Igor Koller 20. 2. 2019 22:04:00] - reagovať
   Pan Majko dokonca povedal, ze s nami komunikovali cely rok... Tak to upresnim. Ano, obratili sa jednotlivo na dotknute organizacie. Ked sme vsak videli prvy navrh NP od S-Tanap, kde bolo horolezectvo a vsetky aktivity celoplosne zakazane v case uzavery turisickych chodnikov, teda od 1. novembra do 15. juna, cize 7 a pol mesiaca v roku!, tak sme si povedali, ze musime postupovat spolocne, dali sme sa dokopy s KST, SVTS a dokonca aj s Asociaciou horskych vodcov, ich sa to v tomto navrhu tykalo rovnako, a poziadali sme o spolocne rokovanie so Spravou Tanapu. To sa uskutocnilo 22. 5. 2018, kde doslo k vymene zakladnych informacii a potvrdili sa dost zasadne rozpory v nasich postojoch. Dohodli sme sa, ze im nase navrhy dame pisomne a potom budeme o nich rokovat. Priprava nasich navrhov trvala dost dlho, lebo sme museli zjednotit poziadavky horolezcov, turistov a vysokohorskych turistov. Navrhy sme nakoniec odoslali S-Tanap 20. augusta 2018 a zaroven navrhli niekolko terminov v priebehu septembra, aby sme pri spolocnom rokovani vsetko dohodli. Odpoved zo S-Tanapu prisla 7. septembra 2018, kde nam podakovali za pripomienky, ktore odborne posudia a vyhodnotia... To je vsetko. S-Tanapu o nasich navrhoch s nami vobec nerokovala! Jej dalsim krokom bol navrh NP, ktory nase poziadavky z 90% ignoroval. Vsetko toto mame dolozene emailami. Takze takato je pravda o ustretovosti p. Majku k nasim poziadavkam a o jeho sposobe komunikacie a rokovani. Preto sme sa rozhodli pre postup, ktory prave prebieha. Len verejnym tlakom mozeme dosiahnut skutocne zmeny. Dakujem vsetkym za podporu, pocet signatarov vyzvy sa blizi k 6 tisicom!

   • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [anonym 22. 2. 2019 18:46:40] - reagovať
    fuu lezenie zakazane na 7,5mesiaca, to by bola riadna partizancina:)

   • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [Anonym 21. 2. 2019 14:50:52] - reagovať
    Mozno by bolo vhodne zaslat do SME stanovisko - a moze byt aspon v online verzii doplnene, aby to neostalo, ze horolezci, turisti a pod nic nerobili - nekomunikovali.   • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [Rado Staruch 21. 2. 2019 6:13:36] - reagovať
    Tatry sú na extra malom priestore kráľovstvom vysokohorského prostredia obkolesené krajinou, kde už z pôvodnej prírody ostalo málo. Takýchto miest prinajmenšom v Európe nie je veľa. Aby sa toto jedinečné vysokohorské prostredie zachovalo a neupravovalo pre potreby ľudí, je potrebné vytvorenie pravidiel – návštevný poriadok, ktorý vytvorí autorita - štát. Musia to byť pravidla a za ich nedodržiavanie aj postihy. Stav s odporúčaniami nie je priechodný, ani pri malej požiadavke o neskracovaní si chodníkov to v Tatrách nefunguje a stále sa nájde niekto, pre koho je výhodnejšie si to skrátiť. Štát je od toho, aby našiel riešenie, ako zachovať prírodu a súčasne usmernil pobyt ľudom v nich. Aktuálny stav, kedy sú chodníky v Tatrách obhádzané kopami toaletným papierom, v Belankách po večeroch počuť strelbu, za dobrého počasia sa turistom neprístupné doliny zmenia na korzo, prezentované nové projekty stredísk, Tatrám nepomôže. Takže dámy a páni zo štátnych inštitúcií, najvyšší čas dať hlavy dokopy a vymyslieť niečo, aby bola ovca celá aj vlk sýty.

    • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [Michal 16. 3. 2019 20:45:54] - reagovať
     Myslím, si, že nechápeš význam štátu v spoločnosti. Význam štátu nie je v terorizovaní ľudí ani vo vytváraní pravidiel, ktoré nad únosnú mieru vytvárajú zábrany. Za normálnej situácie štát v demokracii funguje tak, že normálny občan v podstate necíti jeho prítomnosť, iba keď potrebuje naliehavú pomoc obráti sa naň. Tebou popísané správanie ľudí nesúvisí so štátom, ale s výchovou v rodine a tým aké sú mladým ľudom v spoločnosti predkladané vzory a ako sa o nich starajú učitelia v školách. Keď máš decko čo si vychoval tak, že hádže odpadky okolo seba kdekoľvek, urobí to aj v Tatrách a potom to opakuje aj ako dospelý. Každý normálny človek chápe, že odpadky sa nevychadzujú mimo odpadkový koš a taktiež, že keď sú niekde v chránenom území určené chodníky, je to z nejakého princípu. Výchová mladých ľudí, detí a celospoločenská osveta je to ako sa dosiahne zlepšenie a nie primitívne obmedzovanie a vytváranie pravidiel, ktoré nemajú oporu v širšej verejnosti. Logicky sú potom nevymáhateľné a ten kto ich ako autorita zaviedol prestáva byť autoritou...

    • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [Ňaňo 28. 2. 2019 18:22:05] - reagovať
     Treba si ale uvedomiť a nezabúdať že štrnásť rokov bol neplatný návštevný poriadok a vedenie N.P. sa správalo ako keby platil. Takže práve tu zlyhala štátna inštitúcia. A za toto zlyhanie by mal niekto brať zodpovednosť. A až potom z novým vedením N.P. by sa malo jednať o nových podmienkach pohybu v N.P.

    • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [Wlk 27. 2. 2019 9:24:29] - reagovať
     V Európe neexistuje žiadna iná krajina okrem Slovenska, kde Vám predpismi bránia vystúpiť na jej najvyšší vrch!

     • AJ MY SME TATRY! (inicatívu podporilo už vyše 4500 ľudí) [Kuba Turek 28. 2. 2019 16:03:57] - reagovať
      My Češi sice můžeme na naši Sněžku, ale jinak jsou restrikce pro horolezce, turisty a skialpinisty bohužel velmi podobné.

      • jdi si ochcávat svůj web [hororybláboly 28. 2. 2019 17:43:51] - reagovať
       Martin Škorvánek se nechal zabít lavinou ve Švýcarsku
       Mlynárov žlab zabil horského záchranáře


       • jdi si ochcávat svůj web [palo 4. 3. 2019 8:36:05] - reagovať
        reči o ochranných pásmach sú na smiech ,nad ochrannými pásmami je ešte jedno pásmo o to je finančné pásmo a tomu sú podriadené všetky ochranné, trápne divadlo v Tichej a Kôprovej práve v čase ,keď buldozer finančného pásma razí novú zjazdovku .Ďalšia megasprostosť lanovka z Hrebienka na Skalnaté pleso to kto ma v hlave namiesto mozgu Pur penu sqa konečne zobuďte tzv.ochranári pre koho tu ste.

        • Palo [Anonym 5. 3. 2019 21:06:40] - reagovať
         podpísal si, alebo len tak ..uješ
         ?


Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25464243