Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 21.02.2019   english version
 Filmový festival Hory a mesto v Bratislave
10.02.2019 15:00 | 580x | komentár: 0x
27. – 31. 3. 2019  

Témou obľúbenej ENVIRO sekcie na festivale HORY A MESTO bude zdravé a vedomé jedlo

Už dvadsaťročný Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa viac ako polovicu svojej existencie venuje ENVIRO-témam. Festival sa profiluje ako environmentálne uvedomelý a snaží sa zodpovedne pristupovať k životnému prostrediu, ako aj k šíreniu osvety v tejto oblasti. Tohto roku sa v programe zameria na tému „zdravé a vedomé jedlo“, návštevníci sa o nej môžu dozvedieť viac prostredníctvom filmov, prednášok a diskusií. Jubilejný ročník  sa uskutoční od 27. do 31. marca 2019 v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

„Aj napriek tomu, že festival vznikol pôvodne ako lezecký a horský, my, jeho organizátori sme z roka na rok cítili väčšiu potrebu prinášať do programovej štruktúry témy týkajúce sa environmentálnych problémov. V roku 2007 sme do programu prvýkrát zaradili ENVIRO sekciu s filmami, prednáškami a následnými diskusiami, a odvtedy sa stala pevnou súčasťou festivalového programu,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Ekologický rozmer festivalu sa neodráža len v programovej ponuke, ale aj v prístupe členov štábu v rámci dennodennej prevádzky, v ktorej sa napríklad snažia uvedomelo pristupovať k odpadom, z používania vylúčili plastové fľaše či jednorázový plastový riad.
Sekcia ENVIRO sa tento rok venuje zdravému a vedomému jedlu. Uskutoční sa v sobotu 30. marca. Na programe sú štyri prezentácie, po ktorých bude čas na diskusie. Na tému „pôvod jedla, lokálnosť, sezónnosť, prístup farmárov k pestovaniu“ bude prednášať Vladislav Šustr, majiteľ reštaurácie Lahodnosti v Poprade. Prezentáciu k etickému chovu kráv, spracovaniu mlieka a výrobe eko syrov predstaví Marián Šustr, tiež z Popradu. Priestor dostanú aj zakladatelia známej značky Dobrožrút, zero waste pekárne s bezobalovou predajňou s eko produktami v Bratislave. O zdravom stravovaní detí, osvete a kurzoch varenia pre deti bude hovoriť Katarína Medveďová-Ovečková, COOKUCKA.

Environmentálne uvedomelý pohľad je tiež jedným z kritérií pri dramaturgii celého festivalového programu, ktorý envirokontext zohľadňuje pri výbere filmov či prezentujúcich hostí, ako v hlavnom programe, tak i v sekcii Cestokluby KINO SVET. Jednou z dlhoročných priorít festivalu je podporiť a dať priestor „čistému cestovaniu“. „Ide o snahu dotknúť sa bezprostredne krajiny, s úctou a rešpektom precítiť tradičný spôsob života. Ak sa dá, čo najviac s využitím vlastných zdrojov, či už pri použití dopravného prostriedku  - bicykla, miestnej dopravy alebo prebývania v krajine,“ doplnila zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

V roku 2007 – čo bol začiatok ENVIRO tematického rozmeru v profilovaní programu festivalu – usporiadali organizátori diskusiu na tému globálne otepľovanie a uviedli slovenskú premiéru filmu Nepohodlná pravda s Al Gorom. O rok na to to bola téma význam stromov pre životné prostredie, v roku 2009 prišiel na rad pojem „earthshipy“, čo sú energeticky 100% pasívne domy postavené z lokálnych surovín (ako hlina, kamene) z odpadu a recyklátov (ako pneumatiky, plechovky, a podobne). Ďalej sa jedna z najnovších sekcií sústredila na témy: EKOžitie – permakultúra a pasívne domy, (Ekologicky) zodpovedné cestovanie, Ekodomy, ekoarchitektúra a ekohospodárstvo. Za posledných päť rokov priniesli organizátori ďalšie témy: Elektromobilita, GMO, cirkulárna ekonomika – recyklácia, bezobalové eshopy, komunitné záhrady, ENVIRO národné parky a vlani sa leitmotívom stal minimalizmus – minimalistické bývanie; minimalistické varenie bez odpadu; turistika a cestovanie minimalisticky. Všetky témy predstavovali špičkoví odborníci zo Slovenska aj zo zahraničia, mnohé prednášky podporili aj filmové dokumenty, ktoré sa zameriavajú na dané problematiky vo svetovom meradle.    
   
Zuzana Golianová     
PR manažérka festivalu Hory a mesto

 tlačová správa II 

Holandská jachtárka Laura Dekker v 16 rokoch oboplávala zemeguľu sólo a príde na jubilejný 20. ročník festivalu HORY A MESTO

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO pozýva na svoj 20. ročník, ktorý sa uskutoční v závere marca, od 27. do 31. v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave. Základný tím jedného z najstarších festivalov na Slovensku tvoria jeho zakladatelia spolu s novou generáciou, rovnako je to aj na strane návštevníkov. Jednou z hlavných hostí jubilejného ročníka bude holandská jachtárka Laura Dekker – najmladší človek na zemi, ktorý sólo oboplával zemeguľu; 518- dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici v roku 2010, keď mala len neuveriteľných 16 rokov.


Laura Dekker. Foto: archív HaM.

„Táto holandská jachtárka sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 zverejnila svoj plán oboplávať zemeguľu sólo, ako najmladší človek v histórii. Keďže v tom čase mala iba 14 rokov a jej rodičia boli rozvedení, musel o tom rozhodnúť holandský súd. V júli 2010 dostala oficiálne povolenie a 21. augusta 2010 sa vydala na cestu,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek. Ne festivale Hory a mesto Laura Dekker porozpráva o svojom dobrodružnom živote jachtárky, o plavbe okolo sveta, ale i o svojich nových počinoch na moriach a oceánoch. Súčasťou jej prezentácie bude premietnutie filmu Maidentrip režiséra Jilliana Schlesingera.

Dekker sa narodila na lodi a prvé roky svojho života strávila na mori. Vlastnila niekoľko lodí, všetkým dala meno Guppy. Plán jej expedície bol vyraziť zo západného pobrežia Portugalska, preplávať Karibik, Panamský prieplav a okolo Indonézie. Jedna verzia cesty, vzhľadom na hroziace útoky pirátov, bola plavba okolo Somálska do Stredozemia, druhou verziou bola plavba okolo Afriky. Jej plán zahŕňal 26 zastavení, pôvodne tiež počítal s tým, že v 14 rôznych lokalitách sa stretne s členmi svojho podporného tímu, ktorí jej pomôžu prekonať náročné úseky, ako napríklad Panamský prieplav. V skutočnosti bolo takýchto stretnutí iba päť, najmä pre zúžený rozpočet. Avšak viackrát jej pomohli iní námorníci. Prostredníctvom družicového systému bola Laurina plavba na diaľku detailne monitorovaná.

Celá cesta trvala 518 dní, od 21. augusta 2010, kedy vyrazila z Gibraltáru, do 21. januára 2012, dňa jej pristátia na holandskom ostrove Svätý Martin v Karibiku. Laura Dekker bola najmladšou osobou v histórii, ktorej sa podarilo oboplávať zem sólo, mala v tom čase 16 rokov. Po vylodení priznala: „Mala som chvíle, keď som si hovorila čo tu do pekla robím? Ale nikdy som nechcela skončiť. Bol to môj sen, ktorý som si chcela splniť.“

Organizátori avizujú – okrem Laury Dekker – ďalších zaujímavých hostí, chystajú aj viaceré akcie k oslavám 20. ročníka, ako napríklad fotovýstavu „Prierez hostí počas dvadsaťročnej histórie festivalu“, výstavu plagátov či fotografií z minulých ročníkov, a podobne. Zakladatelia festivalu Alan Formánek a Tamara Greksáková sú dodnes pri festivale, ako aj mnoho členov štábu. Zároveň doň prichádzajú noví ľudia z nastupujúcej generácie. Z divákov sa často stávajú festivaloví spolupracovníci; z nich už nejeden aj prezentoval svoje úspechy z pozície hosťa ako profesionálny športovec či cestovateľ. Hory a mesto majú svoju stabilnú divácku základňu a to aj vďaka premietaniam pre školy, ktoré pomáhajú k výchove vlastných divákov, ako aj mnohým sprievodným podujatiam, v rámci ktorých oslovuje cieľové skupiny všetkých vekových kategórií.

Festival sa začal v roku 2000 v DK Zrkadlový háj, v roku 2002 sa presunul do dnes už neexistujúceho PKO a od roku 2004 pôsobil v Auparku celých 14 rokov. Vlani sa festival presťahoval na nové miesto, do Bory Mall, kde sa uskutoční aj tohto roku. „Nový priestor sa ukázal ako výborná voľba pre zmenu, ponúka omnoho viac možností, aj čo sa nákupného centra týka, aj priestorov kín CINEMAX, v ktorých sa dá voľnejšie dýchať. Tohto roku prinesieme zhutnený a niekoľkonásobne rozšírený outdoorový veľtrh s najrôznejšími atrakciami počas víkendu, ktorý sa bude konať v Bory Mall; tiež viaceré fotovýstavy v priestoroch Bory Mall a v kine CINEMAX BORY,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Nákupno - zábavné centrum je len 15 minút od centra, využiť sa dá aj praktické spojenie MHD a bezproblémová je aj cesta autom po obchvate, navyše parkovanie je zdarma a to neobmedzene. CINEMAX BORY je v Bratislave viacsálové kino, ktoré disponuje najnovšími zvukovými a obrazovými technológiami.

Zuzana Golianová
PR manažérka festivalu Hory a mesto

 tlačová správa I 

www.horyamesto.sk 
www.facebook.com/festivalhoryamesto/
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Filmový festival Hory a mesto v Bratislave [ 22. 1. 2019 13:22:36] - reagovať
Už dvadsaťročný Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa viac ako polovicu svojej existencie venuje ENVIRO-témam. Festival sa profiluje ako environmentálne uvedomelý a snaží sa zodpovedne pristupovať k životnému prostrediu, ako aj k šíreniu osvety v tejto oblasti.

Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  22894055