Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 06.08.2020   english version
 Čo je nové v K2 Žilina
10.01.2020 08:00 | 8674x |
  

Uplynul zhruba rok a pol od otvorenia steny, skúsime zhodnotiť, čo sa podarilo viac, čo menej. Tak najprv to prvé – dokončili sme viaceré veci v rámci steny – detskú lezeckú stenu, moon board, hrazdu, lišty, pribudli samoisty. Dorobili sme parkoviská, upravili záhradu, zväčšili vonkajšiu stenu s lanom, vymenili väčšinu chytov za nové modely, doplnilo sa vyše 100 drevených štruktúr.

Hlavne sa ale podarilo zrealizovať vonkajšiu boulderingovú stenu – 6 plných profilov, vysokých 4,5 m a širokých 5 m. S plochou 170 m2 je to najväčšia vonkajšia bouldrovka v SR (kedže je jediná, tak to zas taký problém nie je:-)), so zaujímavým pretekárskym potenciálom. Sami sme zvedaví na možnosti využitia – leto bolo veľmi príjemné, vďaka východnej orientácii sa podvečer dalo plnohodnotne liezť aj v najväčších teplách. Uvidíme, čo bude na jeseň a v zime, ale v rámci otepľovania to kľudne môže fungovať 8 mesiacov v roku. Režim bouldrovky je nastavený tak, že jeden profil je plne osadený chytmi, v ostatných sú farebne označené hotové bouldre. Zhruba každý týždeň sa mení jeden profil. 

 
Vonkajšia boulderingová stena.

Z ostatných vecí – minulý rok sme zorganizovali Majstrovstvá SR na obtiažnosť, tento rok vydarené detské preteky K2 Kids. V detských open pretekoch chceme raz ročne pokračovať, pridať chceme jedny jesenné  boulderingové preteky na vonkajšej stene, prvé  budú 5. 10. 2019. Máme pripravený formát, ktorý by obmedzením účasti slovenskej špičky mohol pritiahnuť viac „normálnych“ lezcov, presné propozície zverejníme čoskoro.

Výborne vyzerali aj letné tábory –  6 plne obsadených termínov, rovnako dobre na tom  boli detské  krúžky. Vedenie celého centra a tréningov prebrala od septembra Katka Sýkorová.  Katkina kombinácia celoživotného lezenia, skúseností z jógy a príslušného  vzdelania by pri tréningoch mohla byť prínosná aj viac než len na lokálnej úrovni.

K prevádzke – minulý rok nás samozrejme najviac ovplyvnilo otvorenie ďalšej veľkej steny v  meste. Konkurencia, nadopovaná stovkami tisíc Eur vo forme mestského pozemku, prenajatého za symbolické euro postavila väčšiu stenu. A čo je veľmi dôležité, tak aj  na lepšom mieste. Množstvo ľudí tak prirodzene stratilo dôvod chodiť k nám (tým, čo ho stále majú sme naozaj vďační).

Snažíme sa trošku odlíšiť typom ciest – aj ľahké cesty sú u nás pomerne lezecké, nerobíme klasické „rebríky“. Väčšina ľudí v Žiline sú však úplní začiatočníci, takže zatiaľ je to skôr kontraproduktívne – nevedia sa v tom veľmi hýbať. Sme ale lezci, takže  je nám dosť ťažko stavať, resp.  navigovať stavačov smerom  k rebríkovým cestám. A samozrejme veríme, že  aj slabší lezci sa rýchlo zlepšia a  nakoniec to ocenia.

No a z konkurenčných dôvodov ideme skúsiť aj nový systém - chceme, aby sa hlavným spôsobom vstupu stali ročné permanentky. Ich cenu sme znížili na skoro symbolických 89,- Eur. Oproti 400,- Eur u konkurencie je to zásadný rozdiel. Pri chodení na stenu  raz týždenne je teraz cena vstupu 1,7,- Eur. To už je suma, pri ktorej nemusím premýšľať, že v prípade aj polročného nelezenia nejako stratím.

Zatiaľ fungujeme na klasických papierových permanentkách, ale čoskoro by mal byť celý systém elektronický - cez e-shop, alebo priamo na stene si kúpim permanentku, mailom dostanem vygenerovaný qr kód, pri príchode si obsluha len skontroluje jeho platnosť. Pri udelení vyššieho oprávnenia sa cez čítačku kódov na vstupe bude dať na stenu dostať aj mimo času, kedy je prítomná obsluha. To nám prakticky bez zvýšenia nákladov umožní rozšíriť otváracie hodiny (hlavne rána a doobedia).  

Jednorázové vstupné zostáva nezmenené, princíp rovnaký ako doteraz. Postupne rušíme aj všetky musltisporty, benefity a zľavomaty – v podobe svojich provízii len odčerpávali peniaze, ktoré museli byť premietnuté vo vstupnom. Cena je teraz nastavená naozaj nízko, takže tento typ zliav už stratil zmysel.

Ďalším plusom ročnej permanetky je možnosť dokúpenia ročného vstupu aj na starú bouldrovku K2 na Menze za 49,- Eur. Kultovú „Dieru“ sme pred rokom predali, ale  novej majiteľke sme ju pomohli trochu zrenovovať a vyčistiť chyty. Každému, kto to s lezením myslí vážnejšie  je jasné, že lezenie farebných bouldrov na nových typoch stien je síce pekné, ale  trénovať len na nich sa  nedá. V „Diere“ sa trénovať dá a opäť – cena je taká, že nie je nutné veľmi váhať.

Na záver – zníženie ceny vstupného by Vás malo potešiť. Nové vedenie steny má kopu nových nápadov a celkom presne vieme, čo chceme zlepšovať. Budeme sa tešiť na Vašu návštevu.

Marek


Na ploche 1400 m2, z toho 100 m2 na vonkajšej stene, je pripravených viac ako 80 lezeckých línní rôznych obtiažností - krátke, dlhé, kolmé, položené a mierne previsnuté lezecké cesty a previsy. Každá cesta je klasifikovaná a farebne označená. Max. výška steny je 15 m. Lezci u nás nájdu aj bouldrové profily so sklonom 45° a 50°. Deťom je k dispozícii lezecká stienka s max. výškou 7 m. Súčasťou steny je kaviareň, požičovňa, detský kútik a obchodík.

  

Kontakty
www.k2zilina.sk 
info@k2zilina.sk
0948 255 307
Dolné Rudiny 3667/7, 010 01 Žilina

Prevádzkovateľ
Anatomic s.r.o.
Na Stráni, Žilinská Lehota 122
01001 Žilina
www.anatomic.sk 

  
 
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27190607