Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rama   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Sobota 20.04.2019   english version
 ERASMUS+ V MAĎARSKU
15.06.2018 09:30 | 940x | komentár: 1x
  


Project EU Erasmus+: "Climbing for everybody", No.: 2015-3351/001-001

V dňoch 7. – 10. júna 2018 sa v Maďarsku uskutočnil pracovný míting k projektu EU Erasmus+ „Lezenie pre všetkých“. Projekt tohto roku končí a organizátorov čaká ešte obrovské množstvo práce pri vybavení aj byrokratických záležitostí, ale aj výstupov, aby sme skúsenosti z tohto projektu využili pre činnosť zúčastnených horolezeckých federácií v ďaľších rokoch. Najviac práce mali členovia vedenia projektu zo všetkých federácií, ktorí rokovali v piatok poobede až do večera a potom prakticky celú sobotu. Samostatné rokovania mali členovia pracovných skupín, ktoré už finalizujú svoje výsledky a v piatok večer o tom referovali všetkým účastníkom mítingu. Ako celý míting v časovom slede prebiehal referuje nižšie Jana Oravcová, členka pracovnej skupiny pre prácu s mládežou.

štvrtok 7. 6. 2018
Vo štvrtok večer 7. 6. 2018 postupne prichádzajú účastníci medzinárodného mítingu do Maďarska do obce Bakonyszentlászló. Podaktorým sa podarilo prísť aj skôr a pred oficiálnym zahájením stretnutia si stihli zaliezť i keď nástupy ku skalám neboli vždy jednoduché a občas sa museli aj brodiť cez rieku Cuha. Účastníci boli ubytovaní v 2 krásnych poľovníckych chatách - Hódos-éri Vadászház a Kőpince Fogadó. Pri večeri sa spoločne zvítali a nasledoval program v podobe pútavých dokumentov z výstupov na Eiger od Gergő Sántha. Zaspomínali sme si, ako sa liezlo pred 20 rokmi :-).

 

piatok 8. 6. 2018
V piatok ráno všetkých zobudilo krásne slniečko a lezci nadšene vyrazili na cesty za spoznávaním miestnych skál. Vydali sa do oblasti Cuha-Völgy na bigwall sektor Bucsek-Gerinc a na skalky neďaleko hradu Csesznek. Pamiatokchtiví si prešli a nafotili aj hrad. Plní energie z lezenia sa po návrate pustili do práce v rámci svojich skupín. Otvorili sa rozdiskutované témy z posledného mítingu v Planici. Večer sa všetci opäť zišli pri prednáškach od László Fucskó. Porozprával nám o jeho výstupoch v Patagónii a šialenom zimnom prvovýstupe v horách Rumunska.

 

sobota 9. 6. 2018
Sobotná zamračená obloha a hlásený dážď vytvorili skvelú pracovnú atmosféru. Pár odvážlivcov však predsalen neodolalo prírode a pustilo sa do drytoolingu na sektore Fekete Mamba v údolí rieky Cuha. Svojím lezením pritiahli oči nejedného okoloidúceho turistu. Projekty jednotlivých komisií sú už v záverečnej fáze, dokončujú sa výstupy, finalizujú finančné podklady. Svoje výstupy odprezentovali večer, kde porozprávali o výstupoch svojich pracovných skupín a prínose ich práce. Medzinárodná spolupráca sa začína zhmotňovať vo forme viditeľných výsledkov - dohodli sa napr. zľavy na chatách medzi SK – CZ, SK - HU, CZ - SLO. Maďarský organizačný tím si na večer pripravil prekvapenie v podobe ochutnávky miestnych vín v doprovode someliéra. Ildikó Kandrács, predsedkyňa maďarského horolezeckého spolku, ukončila večer krásnym prípitkom o tom, ako si treba užívať život a jeho chvíle.

 

nedeľa 10. 6. 2018
Nedeľa sa nesie v znamení odchodu, pomaly sa všetci balia, autá odchádzajú, krátko bolo. Doobeda ešte prebiehajú posledné stretnutia projektových manažérov a vedúcich skupín. Krásne počasie vyhnalo  niektorých ešte do prírody a rozhodli sa svoj pobyt si o trochu predĺžiť. Vydali sa ešte naposledy si vychutnať okolité skaly a kúpať sa na jazero Balaton. Ďakujeme za organizáciu a tešíme sa na posledný míting, ktorý sa uskutoční koncom septembra v Taliansku.

text: Jano Oravcová, foto: Anna Čaplická, Igor Koller, Jana Oravcová

  
 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

ERASMUS+ V MAĎARSKU [ 15. 6. 2018 9:30:34] - reagovať
V dňoch 7. – 10. júna 2018 sa v Maďarsku uskutočnil pracovný míting k projektu EU Erasmus+ „Lezenie pre všetkých“. Projekt tohto roku končí a organizátorov čaká ešte obrovské množstvo práce pri vybavení aj byrokratických záležitostí, ale aj výstupov, aby sme skúsenosti z tohto projektu využili pre činnosť zúčastnených horolezeckých federácií v ďaľších rokoch.
  • Erasmus+ v Maďarsku [milan 15. 6. 2018 13:04:18] - reagovať
    Som zvedavy kolko skvelych vystupov a vylepseni bude z tohto projektu a ako vsetci clenovia spolku z toho budu naozaj profitovat.


Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  23444458