Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 17.12.2018   english version
 XI. Drobárfest
18.12.2017 23:00 | 1269x | komentár: 0x
16. 12. 2017  

Takto nazvali Bobroveckí horolezci mini festival horských filmov, ktorého XI. ročník uvítal návštevníkov a milovníkov  horolezectva, prírody a cestovania do kultúrneho domu v Bobrovci.
Prečo Horolezecký Drobárfest? HO JAMES Bobrovec je známy svojou históriou. Veď v začiatkoch zrodu oddielu (r. 1963) bol to jediný dedinský horolezecký oddiel na Slovensku. Taktiež obec Bobrovec je známa svojou kulinárskou špecialitou, a tou sú bobrovecké droby. Spojením týchto dvoch faktov, vznikol názov pre náš festival.

 
  
  
 

Tento ročník predstavil 9 snímok filmov a 3 prezentácie. Zastúpenie mali poväčšine domáce filmy, ale festival privítal aj hostí. Jedným z nich bol Vlado Linek (Kazo), ktorý snímkou „Summer Bouquet 9+“ prezentoval novú ťažkú 900 m dlhú  cestu na Pik Alexandra Blok 5239 m v Kirgizsku. Ivan Staroň so svojou priateľkou odprezentovali 11 mesačný lezecký výlet po Európe. Tradičné zastúpenie mal so svojou prezentáciou ochranár Pavel Ballo. Ďalšou cestovateľskou ochutnávkou bol film Rasťa Hatiara „Catch me if you can: Burunduk“ z Mongolska.
Festivalová prehliadka domácich filmov bola venovaná histórii zimných výstupov na Baníkov (2178 m) a Alpy 2017 od Milana Valaštiaka, príbeh nestora turistky v Bobrovci „Petrík – starý pán“ a Retro výstup na Sivý vrch (1805 m) od Martina Rusinu. Skilapinizmus zastupoval film od Jara Mikuštiaka a Bokami Západných Tatier od Riša Hrubjaka. Lezecké aktivity počas roka mapoval film od Miša Sieklika. Krásu prírody zo sedla bicykla v zjazde ukázal Juraj Vallo.
Festival navštívilo približne 300 návštevníkov, čo bola doposiaľ rekordná účasť. Súčasťou festivalu bola aj výstava fotografií  Mateja Rumanského, kde predstavil fotografie zo skialpinistických pretekov Bokami Západných Tatier 2017. Samozrejme, že nechýbali tradičné Bobrovecké droby, ktoré v prestávkach organizátori ponúkali návštevníkom festivalu.

Hlavnou myšlienkou organizatorov bolo priblížiť ľuďom krásu prírody, ale aj náročnosť a filozofiu takého športu, akým horolezectvo je.  

  
 
 
 

text a foto: Martin Rusina

videopozánka
KOMENTÁR K ČLÁNKU

XI. Drobárfest [ 4. 12. 2017 9:26:12] - reagovať
Takto nazvali Bobroveckí horolezci mini festival horských filmov, ktorého XI. ročník uvítal návštevníkov a milovníkov horolezectva, prírody a cestovania do kultúrneho domu v Bobrovci.

Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  22254506