Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 20.05.2018   english version
 Vlado Štrba zahynul na Evereste
23.05.2017 14:00 | 7855x | komentár: 35x
  

V nedeľu 21. mája 2017 celé Slovensko obletela smutná správa, že na Evereste pri pokuse o výstup z Južného sedla zomrel na výškovú chorobu známy slovenský horolezec Vlado Štrba. Všetci, ktorí na sociálnych sieťach sledovali jeho pokus o výstup normálkou na najvyššiu horu sveta bez použitia kyslíka, a jeho následný boj o prežitie a záchranné akcie, mu držali palce, aby to dobre dopadlo. A všetci so smútkom prijali správu, že Vlado tento boj prehral. Zámerne zdôrazňujem, že všetci, lebo sú všeobecne známe kontroverzie v súvislosti s Vladovým projektom Everest – Hard Way, ku ktorému sa mnohí horolezci stavali kriticky a náš spolok sa od týchto aktivít dištancoval. Tak, ako som to v posledných dňoch a hodinách povedal pre mnohé médiá, Vladov pokus o výstup normálnou cestou cez Južné sedlo na Everest nemá s týmito záležitosťami nič spoločné. Toto Vladove rozhodnutie bolo plne legitímne a pri správnej taktike pre Vlada aj reálne zvládnuteľné.


foto: Facebook.

Na normálke z juhu na Everest pôsobí a pôsobilo veľa ľudí s oveľa menšími skúsenosťami a schopnosťami, ako mal Vlado Štrba. To, že jeho pokus skončil nakoniec tragicky, je aj výsledkom jeho nesprávneho postupu a nesprávneho odhadu vlastných síl priamo v zložitých a extrémnych podmienkach v zóne smrti. Podobné chyby a nesprávne rozhodnutia, keď sa horolezec dostane za pomyselný „bod zlomu“, z ktorého už, žiaľ, niet návratu, sa môžu stať každému z nás, kto nevieme odolať našej spoločnej vášni pre hory a horolezectvo. A vôbec to nemusí byť tak strašne vysoko, ako sa to stalo Vladovi.

Bez ohľadu na všetky kontroverzie je nám tejto tragédie veľmi ľúto. Ako som povedal v televíznej diskusii s Vladom v novembri minulého roku, najdôležitejšie je vrátiť sa živý a zdravý domov, ku svojej rodine. Vladovi, sa to, žiaľ, nepodarilo a ja už môžem len za seba a za Slovenský horolezecký spolok vysloviť úprimnú sústrasť celej Vladovej rodine.

Igor Koller
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Vlado Štrba zahynul na Evereste [ 23. 5. 2017 14:22:53] - reagovať
V nedeľu 21. mája 2017 celé Slovensko obletela smutná správa, že na Evereste pri pokuse o výstup z Južného sedla zomrel na výškovú chorobu známy slovenský horolezec Vlado Štrba.
 • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 26. 5. 2017 21:22:17] - reagovať
  Nechapem načo to tu toten alibista dal,keď to teraz zmazava,no komanča nezaprie,mama moja,kedy tota generácia vymre.

  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 27. 5. 2017 18:55:00] - reagovať
   Predstav si, že aj Facebook zmazáva sprosté príspevky. Asi ho riadia komunisti :)

   • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 14. 6. 2017 11:23:26] - reagovať
    +

 • Vlado Štrba zahynul na Evereste [steve 25. 5. 2017 22:52:34] - reagovať
  neviem do akej mieri to bol známi horolezec ?(podla mňa nebol).... TENTO Štrba ale stal sa asi tým,že mal debatu s Kolerom (o výškovom horolezectve a veľmi sa pasoval za odborníka, potvrdil to...)nebol a sam sa dištancoval ,že on nie je členom Jamesu (samozrejme nemusí byť) bol to obyčajný Ceper ,ktorý si myslel že môže byť horolezec so smutným koncom a vysokou daňou...

  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Braňo 29. 5. 2017 11:13:37] - reagovať
   - keby nebolo mediálnej podpory a pomoci zo strany tých pár sponzorov, bol by to príbeh horolezca akých sú na Slovensku desiatky a možno aj stovky.. myslím výkonnostne. Toľko k poznámke o tom, či bol V.Štrba známy/neznámy.

   - o pozadí a vnútorných pohnútkach k celej akcii, by vedel povedať práve on sám a všetci tí, ktorí ho dodnes vehementne bránia a na akúkoľvek kritiku reagujú vzťahovačne, impulzívne a devalvačne. Na druhej strane ich chápem. Bránia obraz človeka, ktorý buď sami vytvárali, alebo sa v ňom sami nachádzali. Bol ich priateľom, možno príbuzným, možno parťákom.. možno alter egom a vysunutým predobrazom. Chránia ho a z ľudského hľadiska im patrí náš rešpekt a spoluúčasť nad zármutkom.

   - V.Štrba bol členom JAMESU a práve pre jemu známe dôvody z neho vystúpil a išiel svojou cestou. Stalo sa to ešte pred expedíciou Everest HardWay 2016. Preto je úplne pochopiteľné a zrozumiteľné, ak sa JAMES niekedy vyjadril ku ktorejkoľvek strane tohto mediálneho akože konfliktu spôsobom dištancujúcim sa. I.Koller má môj rešpekt a spôsob akým reagoval počas celého obdobia či už samostatne, alebo za JAMES, bol aj vzhľadom k ich vzájomným osobným väzbám spôsobom čestným a charakterným. A napriek všetkému sa domnievam, že aj chrániacim a korektne ohľaduplným. Uvažujem, či vôbec niekoho z obhajcov V.Štrbu napadlo, že aj JAMESÁCI môžu vzhľadom k niečomu v minulosti za ním smútiť.

   - z času na čas hladinu komunity lezcov takéto udalosti mierne rozčeria. V hre sú emócie a častokrát nezvládnuté egá zotrvávajúce na svojich pozíciách. Bude dobre, keď neskôr všetky tieto hnevy vyšumia a kritici postoja JAMESU si uvedomia, že okrem názorovej vojny, či na to niekto má alebo nemá , boli, sú a vždy aj budú medzi nami osobné vzťahy. Dovolíme, aby naša láska k horám, nám práve tieto vzájomne vzťahy narušila ? A je to potom ešte stále láska ?

   - V.Štrbovi som nefandil.. vnímal som jeho slová s nepokojom a narážali vo mne na filter, ktorý vyhodnocoval jeho prežívanie ako preexponované. V debatách s inými na túto tému som si len obyčajne ľudsky prial, aby sa jednoducho vrátil v pohode domov. Je mi ho, aj celej tejto situácie úprimne ľúto. Prajem jeho duši spočinutie v láske a nám všetkým ozajstný pokoj.

   • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 4. 6. 2017 18:47:40] - reagovať
    Pekne si to napísal,čo sa nda povedať o tom debilovi nad tebou.

    • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 5. 6. 2017 23:25:53] - reagovať
     ved ty si antonym nie anonym ked už si taky utajeny tajny kotlebač hahaha

    • Vlado Štrba zahynul na Evereste [steve 5. 6. 2017 23:21:48] - reagovať
     a ty si aky debil ober?

  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 26. 5. 2017 8:26:12] - reagovať
   No kedze organizoval v minulosti uz nejake himalajske vystupy tak zasa az taky neznamy asi nebol. Pokial sa dobre pamatam jednej himalajskej expedicii na osemtisicovku tusim aj sefoval. Ak sa dobre pamatam tak jej clenom bol vtedy aj belica.

   • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 26. 5. 2017 8:33:06] - reagovať
    http://www.james.sk/articles.asp?portal_id=1&pageid=1&id_dependency=7638&akcia=1

 • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Jan Frajtler 24. 5. 2017 22:40:01] - reagovať
  Zmapoval som FB ako bol výstup aktualizovaný V. Štrbom a M. Novotom a z časti zahraničné zdroje. Časový sumár tragického výstupu Vlada Štrbu s poznámkou.

  15-17 máj Pobyt v C2 a v C3/6400, 7200m/

  18-19 máj 48 hod pobyt v C4 /7906m/ hranica smrti-7925m

  19 máj 23:15-Štart do vrcholovej trasy.

  20 máj 19:00 - Zostup v oblasti Balkóna 8450-8500m z dosiahnutej výšky cca 8700m, p.Štrba nepotvrdil dosiahnutie južného vrcholu 8749m, vid. Správa od Michal Novota https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1930002647282921&id=1567806346835888 Uvádza, že v tomto čase sa telefonický kontakt končí. Čo naznačuje, že na úrovni 8700m sa mohol nachádzať v čase okolo 14:00, kedy sa vzhľadom na čas, vyčerpanie rozhodol zostupovať. Avšak už v tomto čase boli pravdepodobne rozbehnuté skryté prejavy výškovej choroby, dezorientácia, keďže sa vo výške nad 8400 naplno prejavili rozhodujúce parametre potrebné pre úspech. Kvalita aklimatizácie vrátane taktického naplánovania, výška anaeróbneho prahu vrátane všeobecnej a špeciálnej kondičnej pripravenosti, vlastná skúsenosť o fakte, ako sa správa organizmus vo výškach nad 8000 resp. 8400 metrov vrátane samotnej skúsenosti športového výkonu v týchto výškach. Počasie bolo v norme, čiže zodpovedalo výstupovému oknu. V ten deň dosiahlo vrchol z južnej strany 70 osôb. Od štartu z C4 uplynulo 18 hodín.

  21 máj-18:00 Vlado Štrba je po približne 43 hodinách znesený v rámci záchrannej akcie do C4 v kritickom stave, omrznutý, dehydrovaný pri posledných zvyškoch vedomia.

  21 máj-22:00 Vladimír skonal v stane na následky udusenia v poslednom štádiu výškovej choroby pri ťažkých omrzlinách a celkovom vyčerpaní organizmu, 47 hodín od štartu na vrchol z C4.


  Vlado Štrba pred 20 rokmi dosiahol vrchol Cho Oyu /8200m/, avšak pri zostupe v dôsledku vyčerpania nasledoval 150 m pád. Prežil a hneď ďalší rok dosiahol výšku 7700m na Broad Peak. Nasledovali ťažké výzvy/Annapurta south, Makalu, Dhaulagiri/, avšak s opakovaným neúspechom.
  Vladovi sa pri výzve projektu Everest stal inšpiráciou Messner pre jeho dlhodobé aklimatizačné pobyty na úrovni 4000-6000m a túto teóriu razil do poslednej chvíle. Ostatné parametre upozaďoval, až bagatelizoval. Aklimatizačné výstupy do výšky 8000m s návratom do základného tábora, kde by prebehli potrebné fyziologické zmeny nepovažoval za žiadúce. Denis Urubko, či Radek Jaroš by už dávno boli po smrti, ak by takýmto spôsobom zľahčovali športovú prípravu a overené aklimatizačné modely. Pána Štrbu som vnímal ako človeka hladného po uznaní, uspokojení silných vnútorných túžob, avšak v prvom rade ako človeka volajúceho o pomoc. Je to ten vnútorný démon, ktorý ťa niečím priťahuje, vábi, máta, ale zároveň ti vypája kontrolné mechanizmy sebaposudzovania, sebareflexie, sebazáchovné poistky a vyhradzuje si právo mať pravdu za každú cenu, bezpodmienečne. Vidím to, čo chcem a nie to, čo je. Je to istý druh patologickej závislosti na myšlienkových obrazoch, schémach, predstavách, ktoré inšpirujú, ukájajú hlad po vlastnom naplnení a uznaní. Opustiť tieto vzorce a položiť tie nové do reálneho kontextu je náročné. Najmä, ak sú pestované dlhodobo a v čase vycibrené do perfektnej schopnosti klamať seba samého v akejkoľvek situácii. Takáto osoba považuje kritiku okolia za neopodstatnenú, dokonca môže dynamizovať tieto spochybňované vnútorné tendencie.
  Tento životný príbeh má fascinuje a desí zároveň. Vo finále príbehov sa často smejeme, niekedy plačeme, inokedy nerozumieme a zotrvávame v horkosladkom úžase. Toto je život.


  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Jan Frajtler 28. 5. 2017 1:22:28] - reagovať
   Oprava 19 máj- 17:00 Štart do vrcholovej trasy, čím sa doba vrcholového výstupu a pobytu v extrémnych výškach predlžuje o 6 hodín.

  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Jan Frajtler 25. 5. 2017 0:05:59] - reagovať
   Nenašiel som možnosť na korekciu textu, takže opravujem Annapurna South.

 • No táák, už to nechajte [Jann 24. 5. 2017 17:05:37] - reagovať
  Jasné, že porobil chyby a že sme to všetci hovorili, ale teraz už sú diskusie asi zbytočné (snád len poučenie pre iných). Tí prajnejší diskutéri aj v minulosti vraveli, hlavne nech to prežije, žiaľ nestalo sa... teraz nech odpočíva v pokoji. Pán Koller to napísal pekne RIP

  • No táák, už to nechajte [Tomas 25. 5. 2017 13:01:21] - reagovať
   p. Strba sa nakoniec rozhodol ist hore sam, co je fakt. Cele to ale bol vzdy projekt MY (WE are going back bla bla) az do poslednej chvile. ZOLTAN Pal, nech sa tvoj sen TOP predavaca naplni, prajem ti prijemne dni na horach - a pekne spomienky.

 • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Michal 24. 5. 2017 7:00:58] - reagovať
  Spolok sa od týchto aktivít distancoval? Hlavne, ze pozval na expediciu pod jeho zastitou Gabriza, ktory je autorom zosmiesnujucej kampane voci Strbovi a doteraz som nevidel jedine ospravedlnenie alebo kusok sebareflexie. Tak takychto moralnych lezcov spolok podporuje. Aj ja jaaaaj, kakaaam si do uuust.

  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Braňo 6. 8. 2017 23:05:59] - reagovať
   Ak sa Michal Gábriž niekedy nejako vyjadroval a podotýkam s podporou nás tisícov triezvych a racionálne uvažujúcich, tak iróniu a pochopiteľný sarkazmus orientoval nie na V.Štrbu, ale predovšetkým voči druhému z tejto medializovanej dvojice, samozvanému tzv. horskému vodcovi, a aktuálnemu švajčiarskemu outdoor predajcovi. V množstve komentárov tento fakt uniká a zrejme dopomohol k mystifikácii akéhosi odporu voči zosnulému.. ale zároveň aj krásne poodhalil pozadie pripravenosti, ale predovšetkým charakteru druhého menovaného. Chcel by som uveriť, že vývoj celej udalosti mu bude napriek tragédii na úžitok aspoň v pochopení a osobnostnom dozretí. Možno si uvedomí svoje miesto v tejto kauze a nakoniec aj v živote, tak aby do hôr vstupoval už s oveľa väčšou pokorou a v živote sa prezentoval s väčšou úctou voči sebe aj ostatným. To že ostal práve on ticho, je signifikantné. Doprajme mu čas a priestor, na tom mieste kde teraz je, aby prijal svoj podiel na celom tomto smutnom príbehu.

   Nechcem už túto kauzu živiť novými komentármi, ale uznal som za podstatné aspoň trochu pomenovať a uviesť fakty na pravdivejší obraz.

   Horám zdar  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 25. 5. 2017 12:54:32] - reagovať
   Michal, ako si prisiel na to, ze James ma zastitu nad expediciou na Dhaulaghiri? A dokonca tam pozval Gabriza? A ako tychto lezcov spolok podporuje? Som fakt zvedavy.

   • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Michal 25. 5. 2017 14:12:34] - reagovať
    Precitaj si zapis z VH James, ktory radostne ohlasil spolkovu expediciu 2017. Informoval o nej aj na svojom webe - Spolok moze s radostou oznamit expediciu do Himalaji 2017 ci ako to bolo, nehodlam to hladat. Cize som opravnene nadobudol dojem, ze ide o expediciu minimalne s podporou JAMES. Je to rovnake ako ked JAMES nadobudol dojem, ze Strba/Pal uvedenim pojmu slovenska horolezecka expedicia vzbudil v laickej verejnosti dojem, ze jeho expedicia bola s podporou oficialnych miest slovenskeho horolezectva.

    Takze si kakaju do ust az im z nich tie hovienka padaju. Gabriz, je clovek, ktory sa tej expedicie zucastnil, takze asi bol pozvany ci nie? Je to clovek, ktory podla mojho nazoru nesplnuje moralnu definiciu cloveka, ktory ma byt povazovany za horolezca alebo alpinistu lebo tento pojem nezahnuje len sportove kvality. Pritom sam este zatial nedokazal nic povsimnutiahodne, ani na normalke sa nikam nedostal. Zatial to je len clovek, ktory si vlastne amoralnym a trapnym sposobm robi srandu z inych a sam nic nedokazal. To ako sa ma idskutovat so Strbom a Palom ukazal Igor Koller vo vzajomnej konfrontacii so Strbom.

    • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 25. 5. 2017 14:38:50] - reagovať
     Tvoj dojem je naozaj nespravny, spravu som nasiel, je zo zaveru horolezeckej sezony 2016 vo Vratnej.http://www.james.sk/articles.asp?portal_id=1&pageid=25&id_dependency=11222&akcia=1 . Hovori sa o zamere organizovat spolkovu expediciu do vysokych hor v roku 2018... Ale aj keby tam bol rok 2017, nechapem Tvoj opravnene nadobudnuty dojem, ze je to prave expedicia na Dhaulaghiri. A ze spolok na nu pozval Gabriza...

  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Jozef 24. 5. 2017 8:05:32] - reagovať
   Gabriz usmevnym sposobom poukazal na to, ze Strba na to nema a uvedol veci pre laicku verejnost na PRAVU MIERU. Vysledkom coho bol aj duel Koller vs Strba, kde pan Strba prehral hadam 10:0.

   Strba sa tam isiel pochovat zaziva, vsetci to vraveli, aj sa tak stalo. On asi nemal ani na tu normalku, jeho ego bolo fakt velmi vysoko. V tom istom case bol na Evereste aj Peto Abaffy, otocil sa po prespati v 8000, preco asi? Lebo usudil, ze by to nedal. Na taketo rozhodnutie Strba nemal gule, lebo ho tlacila verejna mienka (za ktoru si moze aj sam svojim konanim) a sponzori. Musel to dat za kazdu cenu. Ale bolo to jeho rozhodnutie a je to legitimne. Niekto chce umriet na starobu, iny sa pochovat zaziva.

   Peace with you

   Jozef

   • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Pet 24. 5. 2017 9:06:11] - reagovať
    Niekto chce umriet na starobu, iny sa pochovat zaziva....... ne-obmedzeny mudrc Jozef.......dufam ze mas aj kristalovu gulu......asi ziadne gule a respekt....De mortuis nil nisi bene


    • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Milan 24. 5. 2017 22:22:20] - reagovať
     ty musis byt riadny pacient. k comu mame mat respekt? k cloveku ktory ma 4 deti a nevratil sa? podla celej tejto saskarne to musel byt riadny psychopat. keby bol aspon troska nadvecou nejde tam sam, zoberie si partaka, aby vedel kedy sa mozu otocit, takto ho nemal kto zahaltovat a chudak na to doplatil. a preco? preto aby dokazal ze na to ma... o nic ine tu neslo.

 • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Jura 23. 5. 2017 20:55:55] - reagovať
  Znovu a znovu si pouštím loňské povídání pánů Kollera a Štrby, člověku z toho mrazí v zádech....škoda, že nedal na vaše naléhání.....čest jeho památce

  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 24. 5. 2017 9:05:35] - reagovať
   zrejme potom potrebujes dostudovat trosku slovencinu lebo zrejme nechapes hovoreny text v slovencine. a potom ked dostudujes si to mozes pozriet ci vypocut este raz. a mozno prides na to ze debata bola o boningtonovi a nie o normalke. horsie ak nechapes rozdiel medzi tymito dvoma cestami. ale je pravda ze si si rypnul tak si asi spokojny

   • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Jura 24. 5. 2017 18:03:25] - reagovať
    Nevím, jestli je to reakce na můj koment, ale asi ano. Do nikoho jsem nerýpal, ani nepotřebuji nic studovat. Mluvím o přístupu, ambicích, zkušenostech a bagatelizování........To že se jednalo o normálku nehraje v tomto případě žádnou roli. A znovu píšu....čest jeho památce.

   • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Koloman 24. 5. 2017 14:11:56] - reagovať
    Čo ty trepeš o slovenčine? Z tvojho písomného prejavu som dostal rakovinu očí.

    • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Kolomanove oci 26. 5. 2017 8:27:00] - reagovať
     Tak to budes mat skor asi z toho lacneho chlastu :)

 • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 23. 5. 2017 19:13:33] - reagovať
  Smrt Strbu bola logicka,sam jej siel naproti.Zlezenie najlahsej Co oju spred 10 rokov nestaci na sucasnu Hard Way,rovnako ako zalozenie stranky a pisanie na FB.Nepomoze ani mentalne zlahcenie vystupu zmenou trasy na normalku.Tu ktorou pohrdal a oznacil ju za extremne lahku a jednoduchu.Uprimnym a dobre mienenym radam pana Kollera a ostatnych autorit sa arogantne vysmieval.Ziadna pokora a objektivne zhodnotenie vlastnych schopnosti.Jeho ego ho nakoniec dohnalo do extremu,Everest znovu trestal...

 • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 23. 5. 2017 15:42:36] - reagovať
  Je to smutne. Zial zrejme ta ista chyba na ktoru tam uz doplatilo zivotom pat nasich chlapcov. R.I.P.

  • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Miro 23. 5. 2017 23:23:17] - reagovať
   Ja tomu prilis nerozumiem, ale podla toho co som o tom cital, tak ti styria pani co zahynuli pred rokmi mali uplne iny pribeh ako pan Štrba..

   • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Miro 23. 5. 2017 23:24:52] - reagovať
    A taktiež aj pán Psotka...

    • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Anonym 24. 5. 2017 9:01:10] - reagovať
     Samozrejme kazdy ma svoj pribeh. U vsetkych bola ale jedna vec spolocna. A bola to asi ta vec najdolezitejsia. Prilis dlho a prilis vela noci vo vyske nad 8000. To bola pricina zrejme u vsetkych. Na tomto sa predsa uz zhodli aj odbornici.

     • Vlado Štrba zahynul na Evereste [Marian PO 24. 5. 2017 10:41:20] - reagovať
      - čas nad 7500
      -vek
      -fyzicky stav v čase keď som hore (či bľujem, sračkujem , bolesť hlavy, )
      -psychicky stav ešte viac! (či som mentálne v pohode, alebo mam strach , samota poskytuje nemožnosť zdravého úsudku,a pohľadu na seba)
      -príjem tekutin a stravy , dodržiavanie pitného režimu...
      -bolesti (omrzliny )
      -atď , to všetko a mnoho iného zohráva vo všeobecnosti úspech alebo prehru...
      každý z horolezcov v tých výškach si píše príbeh individuálny , len chyby sa často opakujú...

      škoda chlapa, nech odpočíva v pokoji...Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  20648291